پنجشنبه ۹اردیبهشت۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۷۰هزار و ۷۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۰۸۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۱۳۸نفر، در البرز به ۷۰۵۳نفر، در اردبیل به ۳۴۲۲نفر، در اصفهان به ۱۷۷۱۰نفر، در بوشهر به ۲۸۱۴نفر، در تهران به ۶۲۰۷۱نفر، در چهارمحال و بختیاری ۲۲۱۰نفر، در خراسان جنوبی به ۲۶۴۱نفر، در خراسان رضوی ۱۶۹۶۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۰۲۸نفر، در خوزستان به ۱۶۴۸۴نفر، در سمنان به ۴۷۸۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۱۷۶نفر، در فارس به ۸۳۰۲نفر، در قزوین به ۳۱۲۹نفر، در کردستان به ۴۶۹۷نفر، در کرمان به ۶۰۸۹نفر، در کرمانشاه به ۵۴۲۴نفر، کهگیلویه و بویراحمد به ۲۱۱۴نفر، در گیلان به ۹۴۴۱نفر، در لرستان به ۱۱۲۹۸نفر، در مازندران به ۱۱۳۱۰نفر، در مرکزی به ۵۶۵۸نفر، در همدان به ۶۱۱۳نفر و در یزد به ۴۷۳۲نفر رسیده است.

آخوند روحانی در ستاد کرونا برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های جنایتکارانه و چپاولگرانه رژیم در موضوع واکسن در یک دروغ مضحک گفت: «به نظر می‌رسد این بیماری به‌زودی رو به پایان نیست و تنها راه مطمئن برای قطع زنجیره و کاهش ابتلا رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است… با توجه به تردیدهایی که متخصصان نسبت به اثربخشی کامل واکسن‌ها در جهش‌های بعدی مطرح می‌کنند نمی‌توان نسبت به واکسیناسیون نیز زیاد اطمینان داشت لذا کماکان تنها راه‌حل مؤثر برای مقابله با این بیماری در تمام دنیا رعایت پروتکل‌ها و پرهیز از تجمعات غیرضروری است».

در تهران زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آمار کرونا در تهران کماکان در شاخه صعودی و روبه افزایش است به شکلی که ما در طول ۲۴ساعت گذشته رکورد جدیدی در بستری جدید به ثبت رساندیم. ۱۸۲۰بیمار جدید در تهران در ۲۴ساعت قبل بستری شدند که ۲۰۲نفر مستقیماً در ICU بستری شدند. کلیه موارد بستری در ۱۰۵بیمارستان استان ۸۲۳۰بیمار است که ۲۰۱۰نفر در ICU بستری هستند. با توجه به این‌که در ۲۴ساعت گذشته ۱۲۳۰ بیمار از بیمارستان ترخیص شدند، تعداد بستری جدید از موارد ترخیصی فزونی دارد و این نشان‌دهنده بالا بودن سطح اشباعی بیمارستانها است پس کماکان رو به صعود هستیم و هنوز به قله نرسیده‌ایم و پیش‌بینی ما تکرار این الگو تا اواسط هفته آینده است. در بخش مراجعین سرپایی کماکان عدد ما ۱۵۸۰۰بیمار است که اگر بخش خصوصی را هم در نظ بگیریم عدد فراتر هم خواهد رفت. تا زمانی که شاخص سرپایی به روند افولی نزدیک نشود کماکان سایر شاخص‌ها افزایشی خواهند بود» (ایسنا ۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در فارس مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی شیراز از فوت ۲۴بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت هم‌اکنون ۲۲۹۰بیمار بستری هستند از این تعداد، ۳۲۲بیمار در ICUهستند» (ایسنا ۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۲۸بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ساعت گذشته در استان البرز جان باختند و ۱۲۱بیمار بدحال بستری شدند و هم‌اکنون ۱۰۴۶بیمار کووید۱۹ بستری هستند» (ایرنا ۹اردیبهشت).

در همدان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «با فوت ۱۸بیمار دیگر در ۲۴ساعت گذشته آمار متوفیان استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به ۱۹۲۱نفر رسیده است» (ایرنا ۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در قزوین طبق اعلام دانشگاه پزشکی «در ۲۴ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶۱۵بیمار جدید کووید۱۹ شناسایی و ۱۱۳نفر بستری شدند و ۱۴ فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش شد» (ایسنا ۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در بوشهر رئیس شبکه بهداشت دشتستان گفت: «ظرفیت بیمارستان گنجی در حال تکمیل است. ۹۰درصد خدمات به بیماران کرونایی ارائه می‌شود و سایر بیماران در معرض خطر هستند. آمار بستری روزانه و بیماران بدحال افزایش یافته است. مطب‌ها و داروخانه‌ها قادر به پاسخگویی نیستند و هزینه‌های درمانی خانوارها نیز بیشتر شده است» (ایسنا ۹اردیبهشت ۱۴۰۰).

در سمنان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «تعداد بستری‌شدگان بیماری کووید١٩ در شهرستانهای تحت پوشش این دانشگاه در موج چهارم کرونا و در ۴٠روز گذشته ۷برابر شد» (ایرنا ۹اردیبهشت ۱۴۰۰).

در مازندران، «۱۲۲۲ بیمار کرونایی بستری و ۲۶۹نفر در بخش ICU تحت درمان قرار دارند» (ایرنا ۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

پنجشنبه ۹ اردیبهشت۱۴۰۰