در شرایطی که مردم ایران تابه‌حال حداکثر ۱.۵درصد جمعیت، واکسن دریافت کرده‌اند، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی رژیم صحبت از واکسن گیت و فاکتور شدن واکسن کرونا به ۱۲برابر قیمت خرید کرد.

جهانپور در کلاب هاوس در جمع بخش خصوصی در رابطه با واکسن کرونا گفت: «نگران واکسن گیت در ایران هستیم و این بحث مرتبط با ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود. وقتی پروفورم (پروفرما یا پیش‌فاکتور) ۵۰دلاری واکسن آسترازنکا را یک شرکت ارائه می‌کند، آن هم به‌وسیله یک شرکت واسطه دیگر، مسأله مورد‌دار است، بسیاری از پروفورم‌ها به‌دست ما می‌رسد که کار آن شرکت در حوزه واکسن نیست و مشخص نیست که رابطه آنها با شرکت‌های واکسن‌ساز چیست. . اگر برای واکسن ۴دلاری، پروفورم ۵۰دلاری بیاید، علامت سؤال جلوی آن وجود دارد و ما حق نداریم مجوز واردات این چنینی بدهیم».

سخنگوی سازمان غذای و داروی رژیم اضافه کرد: «واکسن وارداتی باید اصالت آن مشخص شود و در اختیار نظام شبکه بهداشت قرار بگیرد. در آمریکا مگر کمتر از ما میلیاردر دارند و کمتر از ما ضرر کرده‌اند؟ کجا سراغ دارید که کارفرما برای کارگر‌های خود واکسن خریده باشد؟
… وقتی واکسن ۴دلاری، ۱۵ و ۱۶ و ۲۰دلار می‌خواهد عرضه شود، قطعاً یک شکافی وجود دارد. . وقتی واکسن ۱۰دلاری با پروفروم ۲۵ تا ۷۰دلاری می‌آید ماجرا دارد و پایان ماجرای واردات این واکسن‌ها در حالت خوش واکسن‌گیت است».

(سایت حکومتی تابناک ۱۳ اردیبهشت)

سه شنبه۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰