چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۷۸هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۳۸۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۳۶۳نفر، در البرز به ۷۳۷۳نفر، در اردبیل به ۳۵۲۷نفر، در اصفهان به ۱۸۲۷۰نفر، در بوشهر به ۲۸۹۴نفر، در تهران به ۶۴۱۷۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۲۸۰نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۲۶۰ نفر، در خوزستان به ۱۷۰۴۹نفر، در سمنان به ۴۸۹۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۳۹۶نفر، در فارس به ۸۷۱۲نفر، در قزوین به ۳۲۳۴نفر، در کردستان به ۴۸۰۷نفر، در کرمانشاه به ۵۵۶۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۱۷۴نفر، در گیلان به ۹۶۴۱نفر، در لرستان به ۱۱۵۱۳نفر، در مازندران به ۱۱۵۱۰نفر، در مرکزی به ۵۸۰۳نفر، در هرمزگان به ۳۲۳۵نفر و در یزد به ۴۸۱۲نفر رسیده است.

مردانی، عضو کمیته ستاد کرونا گفت: «در برخی نقاط مراجعه کننده جدید کرونایی رو به افزایش است. تخت‌های ما عمدتاً اشغال هستند و ICUها مملو از بیماران بدحال است. تاکنون شاید یک درصد جمعیت کشور واکسینه شده‌اند؛ پس توقف روند افزایشی بیماری فعلاً چندان به واکسیناسیون مرتبط نیست. برای این‌که آثار واکسیناسیون مشهود شود ۷۰درصد جمعیت یا باید واکسن زده باشند و یا پیش‌تر به بیماری مبتلا شده و ایمن شده باشند» (ایسنا ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در تهران، توکلی معاون ستاد کرونای تهران گفت: «ما از تاریخ ده فروردین وارد موج چهارم شدیم و متأسفانه به شکل بسیار فزاینده‌یی افزایش مبتلایان را داشتیم و الگوی بیماری بیشتر الگوی ویروس انگلیسی بود. امروز هم شاهد این بودیم که بیش از ۱۰هزار مراجعه سرپایی به بیمارستانها و ۸هزار مراجعه به مراکز بهداشتی داشتیم نشان‌دهنده کماکان وضعیت اضطراری است و به هیچ عنوان نشان‌دهنده علائمی که از پیک پایین‌تر آمده باشیم نیست. بله به قله رسیدیم و بالای بیش از ۱۵۰۰بستری را متأسفانه در تهران کماکان داریم و برای مدیریت بیمارستانی ایام بسیار سختی ست. نباید غافل باشیم از جهش ویروس در کشور خودمان یعنی وقتی می‌گویید ویروس برزیلی یا آفریقایی این محلش مهم نیست. هر جا تکثیر ویروس زیاد بشود زنجیره انتقال افزایش پیدا بکند، ممکن است ویروس جهش‌یافته جدیدی بیایدو در سرایت جدید ایجاد یک پیک بعدی می‌کند. بنابراین به‌شدت هشدار وجود دارد که ما ویروس های جهش‌یافته جدیدی داشته باشیم. ما حداقل تا یک ماه دیگه این شرایط را داریم حداقل چون طیف بیماران و افزایش روند را داریم» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیس بیمارستان فیاض بخش گفت: «متأسفانه ما کاهش مرگ و میری نسبت به موج قبلی نمی‌بینیم هر چی خودمان را مجهز می‌کنیم متأسفانه موج بعدی که می‌آید شدیدتر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر است» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت: «چالش اصلی که همه بیمارستانها با آن درگیر هستند اکسیژن رسانی به بیماران هست مصرف اکسیژن مراکز خیلی بالا رفته… و نیاز شدیدی به اکسیژن داریم و داروهای مخصوص کرونایی‌ها ما نیاز داریم که داروهای مخصوص کرونا را هر چه سریع‌تر مهیا کنیم» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان سخنگوی دانشگاه پزشکی با بیان این‌که ۲۳۹بیمار کرونایی در ۲۴ساعت گذشته بستری شده‌اند، گفت: در حال حاضر ۲۲۲۵بیمار کرونایی در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری هستند و در ۲۴ ساعت اخیر ۲۷ بیمار جان باختند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در خوزستان معاون دانشگاه پزشکی دزفول گفت: «وضعیت روزهای آینده قابل پیش‌بینی نیست و بسیار نگران هستیم. هم‌چنان میزان مراجعه و بستری در بیمارستان گنجویان بالاست، ۹۰درصد تخت‌های عادی و تقریباً همه تخت‌های ICU اختصاص داده شده به بیماران کرونایی اشغال هستند و مجبور هستیم خدمات ICU را در بخش‌های عادی انجام دهیم. بیمارانی داریم که بیماری زمینه‌ای ندارند اما در کمتر از ۲۴ساعت پس از مراجعه به بیمارستان، فوت می‌شوند» (ایسنا ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

در کرمانشاه، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «۷۵۸بیمار کرونایی در مراکز درمانی کرمانشاه بستری هستند. تعداد موارد فوت در اثر ابتلاء قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ساعت گذشته ۱۲نفر است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰).

چهار شنبه ۱۵اردیبهشت ۱۴۰۰