پنجشنبه ۱۶اردیبهشت ۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۷۹هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۴۲۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۴۰۳نفر، در البرز به ۷۴۱۸نفر، در اردبیل به ۳۵۵۷نفر، در اصفهان به ۱۸۳۵۵نفر، در ایلام به ۲۸۸۱نفر، در تهران به ۶۴۵۰۱نفر، در خراسان جنوبی به ۲۷۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۳۱۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۱۳۳نفر، در خوزستان به ۱۷۱۴۹نفر، در زنجان به ۳۰۸۰نفر، در فارس به ۸۷۸۲نفر، در قم به ۹۳۳۵نفر، در کردستان به ۴۸۳۷نفر، در کرمان به ۶۲۸۸نفر، در گلستان به ۶۹۶۰نفر، در گیلان به ۹۶۷۱نفر، در مازندران به ۱۱۵۴۵نفر، در مرکزی به ۵۸۳۳نفر و در همدان به ۶۳۰۸نفر رسیده است.

در حالی‌که شمار قربانیان کرونا هر روز بیشتر می‌شود و هیچ چشم‌اندازی برای واکسیناسیون وجود ندارد، آخوند روحانی امروز بار دیگر مردم را مقصر شمرد و گفت: «گذر از پیک چهارم و حتی تزریق واکسن نمی‌تواند متضمن این باشد که دچار پیک‌های بعدی نشویم، کاهش رعایت پروتکل‌ها بعد از هر پیک نشان می‌دهد که مردم خود را با زندگی سازگار با کرونا تطبیق نداده‌اند، پیک‌های قبلی بیماری عمدتاً به‌خاطر رعایت نشدن پروتکل‌ها به‌صورت جدی و کامل بوده است»

نمکی وزیر بهداشت رژیم در مورد ورود ویروس آفریقای جنوبی و هندی گفت: «این ویروس در ماه جدید شناسایی شده و به‌سرعت خود را به ایران رسانده. در هرمزگان ۳۵ تا ۳۸مورد ویروس آفریقای جنوبی و در قم سه مورد ویروس هندی مشاهده شده. اگر ویروس آفریقای جنوبی شیوع پیدا کند کار بسیار بسیار سخت‌تر از مدیریت ویروس انگلیسی خواهد بود. این واریانتها، واریانت‌های بسیار بسیار چموشی هستند اگر فقط یکی از اینها در یک کشور دیده بشود کل کشور را می‌برند» (تلویزیون رژیم ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰)

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا بار دیگر واکسیناسیون گسترده را به پایان تیرماه موکول کرد و گفت: «گرچه ما مقداری دیر واکسیناسیون را شروع کردیم اما با سرعت خوبی واکسیناسیون را از اواخر تیر ماه ۱۴۰۰ادامه خواهیم داد» (ایسنا ۱۶ اردیبهشت۱۴۰۰)

در آذربایجان غربی، «شیوع کرونا طی روزها و هفته‌های گذشته وضعیت صعودی داشته و علاوه بر رشد مبتلایان و بستری شدگان، فوتیها نیز هم‌چنان دورقمی بوده است. رئیس اطلاع‌رسانی ستاد کرونا در آذربایجان غربی گفت: طی ۲۴ساعت گذشته بستری‌شدگان سندرم حاد تنفسی در استان به ۱۳۹۰نفر رسید که بالاترین میزان طی هفته‌های گذشته است. ۲۴۵نفر از این بیماران در بخشهای ICU بستری هستند. از این تعداد ۵۵نفر با استفاده از ونتیلاتور تنفس می‌کنند. در ۲۴ساعت گذشته نیز ۱۳نفر فوت کردند» (ایرنا ۱۶اردیبهشت۱۴۰۰).

درقم، رئیس دانشگاه پزشکی در مورد ورود ویروس هندی به قم گفت: «بیش از دو هفته قبل ۱۱نفر تاجر از هند وارد قم شده بودند که تست بر روی آنها انجام شد. تست کرونای سه نفر مثبت شده و جهت بررسی نوع جهش‌یافته هندی به انستیتو پاستور تهران ارسال گردید» (ایسنا ۱۶اردیبهشت۱۴۰۰).

در مرکزی، رئیس دانشگاه پزشکی اراک گفت: «۲۶ بیمار کووید۱۹ در استان مرکزی طی ۴۸ساعت اخیر جان باختند و شمار فوت شده‌ها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این استان از مرز ۱۹۰۸نفر گذشت» (ایرنا ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰).

پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰