شنبه ۱۸اردیبهشت۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۸۱هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۵۱۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۴۷۸نفر، در البرز به ۷۵۱۸نفر، در اردبیل به ۳۵۹۲در اصفهان به ۱۸۵۳۵نفر، در ایلام به ۳۰۰۱نفر، در تهران به ۶۵۱۵۱نفر، در خراسان جنوبی به ۲۶۶۱نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۴۰۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۱۵۸نفر، در خوزستان به ۱۷۳۲۴نفر، در زنجان به ۳۱۱۰نفر، در فارس به ۸۹۲۲نفر، در قم به ۹۳۶۵نفر، در کردستان به ۴۸۷۲نفر، در کرمان به ۶۳۳۳نفر، در گلستان به ۶۹۹۰نفر، در مازندران به ۱۱۶۱۰نفر، در مرکزی به ۵۸۷۸نفر و در هرمزگان به ۳۲۹۰نفر رسیده است.

 

آخوند روحانی رئیس جمهور ارتجاع تلاش کرد اوضاع را عادی جلوه دهد و گفت از پیک موج چهارم خارج شده‌ایم. در قسمت دیگری گفت از پیک موج چهارم خارج شدیم، موج چهارم هنوز هم هست. تا به‌طور کامل از این موج خارج شویم، شاید چند هفته زمان ببرد». وی به‌طور تلویحی انتظار واکسن داخلی را بیهوده دانست و گفت: «در این مقطع نیازمند هستیم که واکسن خارجی وارد کنیم. بعضی از دوستان گفتند اگر کمی صبر کنیم واکسنهای داخلی ما می‌رسد، این حرف حرفِ دقیقی نیست، هر کدام که اول به دست انسان برسد باید بزند، نباید معطل کند… دولت موظف است این واکسن را بخرد، وارد کند».

شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع در مورد تصمیمات روحانی و ستاد کرونا گفت: «این ستاد به توصیه‌ها توجه نمی‌کند و نمونه‌اش هم همین پیک چهارم است که به توصیه‌ها توجه نشد و پیش از عید سفرها را محدود نکردند که نتیجه آن شیوع پیک چهارم بود؛ این در حالی بود که رئیس‌جمهور در روز هفتم فروردین در ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد که پیک کرونا تمام شده اما بعد در روز ۲۵ همان ما گفت ما گرفتار پیک چهارم شدیم» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «میزان بیماران بستری در بیمارستانها زیاد است. در۵ استان گر چه به قله پیک چهارم رسیدیم اما هنوز روند نزولی سرعت نگرفته، استانهای خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران، نیاز به‌دقت و مراقبت بیشتری دارند تقریباً به اوج بیماری رسیده‌اند» (ایرنا ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «بیماران بستری مبتلا به کرونا ۲۰۰۳نفر هستند که ۳۸۲نفر در ICU بستری هستند. در ۲۴ساعت گذشته ۳۳بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۹ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ساعت گذشته در این استان جان خود را از دست دادند. مجموع جان‌باختگان به ۳۶۹۲نفر رسیده است» (ایسنا ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در خراسان شمالی، رئیس دانشگاه پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد: «۸۴ درصد تستهای انجام شده در استان در روز گذشته مثبت بوده» و برخی مناطق بجنورد «فوق قرمز است» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در حال حاضر استان اردبیل روزهای مرگ بار کرونایی را تجربه می‌کند. ۷۹نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده که حال آنان وخیم گزارش‌شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در مرکزی رئیس دانشگاه پزشکی اراک گفت: «در موج چهارم طوفان سهمگینی را تجربه کردیم که شاید در طول تاریخ تجربه نشود. یک سونامی پشت سر گذاشتیم. استان مرکزی و کهگیلویه و بویر احمد بیشترین بستری را داشت. روزانه به ازای هر۱۰۰ هزار نفر ۱۸نفر بستری شدند و امروز که روند نزولی داریم، به ازای هر ۱۰۰هزار نفر ۱۳نفر بستری می‌شوند در حالی که در پایتخت در اوج بیماری ۱۲نفر بستری شدند یعنی هنوز هم وضع در مرکزی از شرایط اوج تهران بیشتر است. در برخی استانها کرونای هندی رصد شده و اگر موج روی موج سوار شود کادر درمان تاب لازم را ندارند» (ایسنا ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

در مازندران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند: «در حال حاضر ۷۹۴بیمار کرونایی بستری هستند و ۱۹۴بیمار در ICU بستری هستند» (ایسنا ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰).