یکشنبه ۱۹اردیبهشت۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۴۱شهر از ۲۸۲هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۵۶۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۵۱۸نفر، در البرز به ۷۵۸۸نفر، در اصفهان به ۱۸۶۱۵نفر، در بوشهر به ۲۹۴۴نفر، در تهران به ۶۵۴۷۱نفر، در چهارمحال و بختیاری ۲۳۲۰نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۴۴۵نفر، در خوزستان به ۱۷۴۱۴نفر، در سمنان به ۴۹۶۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۵۰۱نفر، در فارس به ۸۹۹۲نفر، در قزوین به ۳۲۸۹نفر، در گیلان به ۹۷۳۱نفر، در لرستان به ۱۱۶۱۳نفر، در مازندران به ۱۱۶۴۰نفر، در مرکزی به ۵۹۰۳نفر، در همدان به ۶۳۶۸نفر و در یزد به ۴۸۶۷نفر رسیده است.

 

روحانی در ستاد کرونا در یک وعده بی‌پشتوانه دیگر گفت: تا پایان تیرماه یعنی دو ماه و نیم دیگر ۱۳میلیون نفر گروه پرخطر یعنی فقط ۱۵درصد جمعیت واکسینه خواهند شد. به‌گفته کارشناسان، حتی اگر این وعده واقعی باشد که احتمال آن بسیار کم است، در ماههای آینده و در تمام سال۱۴۰۰ با موجهای بیشتری از کرونا مواجه خواهیم بود.

حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: «وضعیت کنونی همانند آبان است و میزان ابتلاها هم‌چنان از اسفند و تابستان بالاتر است، هنوز فشار کرونا روی بیمارستانها موجود است» (ایرنا ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «تجربه‌ای که در خوزستان کسب کردیم به این صورت بود که اهواز و جنوب خوزستان به قله رسید و شروع سیر نزولی داشت ولی بعد از یک هفته دوباره به قله رسید لذا نباید ساده‌انگاری صورت بگیرد. در استانهای جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان سوش هندی تأیید شده داریم، هم‌چنین در آذربایجان غربی هم داشتیم. در اوج پیک‌سوم ۲۳هزار بیمار در تختهای بیمارستان بستری بودند، در پیک چهارم با توجه به قدرت سرایت بیماری ۶۰ تا ۶۵هزار تخت را آماده کرده بودیم» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ارتجاع گفت: «یک تعداد از کشورها نتوانستند کرونا را کنترل کنند و ایران هم جزو آنهاست. ستاد قوی و مدبری کرونا را در ایران مدیریت نمی‌کند. از ظرفیت پزشکی استفاده نمی‌شود. البته تا حدی هم سیاسی است و گاهی آمارها را دستکاری می‌کنند. خودشان هم گفته‌اند آماری که می‌دهیم واقعیتش دو برابر است. هم‌چنین وحشت آفرینی عجیبی اتفاق می‌افتد. راه روشنی پیش پای مردم نیست تا مردم اطمینان داشته باشند. من احتمال می‌دهم مسئولان کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی ۴۵۰نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت» (خبرآنلاین ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰).

در تهران، رئیس اتحادیه مسافربری استان تهران گفت: با شیوع کرونا از ۱۰هزار راننده ناوگان مسافربری۶۰ درصد کامل بیکار شده‌اند. بیش از ۲۰۰۰نفر به بیماری کرونا مبتلا و بیش از ۲۰۰نفر نیز جان‌باخته‌اند» (همشهری ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در مورد دریافت کنندگان واکسن در شهرداری تهران گفت: «نیروهای کارگری و خدماتی به غیر از حوزه حمل و نقل رانندگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی حدود ۵۶ تا ۵۷هزار نفر بودند که کمتر از ۳۰۰۰نفر دریافت کننده واکسن بوده‌اند. آنها در معرض خطرند. در مناطق جنوبی، منطقه ۱۶.۱۷، ۱۸.۱۹، ۲۰.۲۱ و ۲۲ هیچ واکسنی دریافت نشده است. در منطقه ۱۰، ۱۱ و ۱۲ نیز هیچ واکسنی دریافت نکردند، عمده دریافت واکسن در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶،، ۸.۹ و ۱۳ (بیشتر مناطق شمالی تهران) است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۹ اردیبهشت۴۰۰).

در اصفهان، در حال حاضر ۱۹۹۷بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند، از این تعداد ۳۸۹نفر در بخش ICU نگهداری می‌شوند. طی ۲۴ساعت گذشته نیز ۲۳بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۲۴بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در استان به ۳۷۱۷نفر رسیده است» (ایسنا ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).