دومین روز ثبت نام کاندیداهای سیرک انتخابات نظام ولایت فقیه گذشت. روزی که باز هم با بحران و درگیری همراه بود. تا جایی که هنگام ثبت‌نام احمدی‌نژاد، میان نفرات او با نفرات وزارت کشور درگیری رخ داد.

همزمان آخوند روحانی هم در جلسهٔ هیأت دولت خود با یادآوری این‌که «ثبت نام انتخابات آغاز شده» و «ایام انتخابات است، تهمتها و دروغ‌ها زیادتر می‌شود»، در حالی‌که باند رقیب را «بی‌انصاف‌ها» می‌نامید، آنها را زیر حملات سنگین گرفت که: «سیاه‌نمایی می‌کنند، فکر می‌کنند اگر چهرهٔ دولت را سیاه کنند، چهرهٔ نظام سفید می‌شود! این کم عقلی را ما کجا ببریم؟».

روز گذشته هم در نخستین روز ثبت نام، کشاکش میان شورای نگهبان و دولت روحانی تا اقدام عملی هم پیش رفت؛ و در حالی که شورای نگهبان طی ابلاغیه‌یی مصوبه جدید خود را به وزارت کشور ابلاغ کرده بود، با دستور روحانی، وزارت کشور هیچ محلی به شورای نگهبان نگذاشت و بر اساس قوانین پیشین اقدام به ثبت‌نام کاندیداها کرد. متعاقباً کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر حرف قبلی خود را تکرار کرد و گفت: ثبت نامهایی که فاقد مدارک باشد اعتباری ندارد و مورد بررسی قرار نمی‌گیرد».

در حالی که بحران جنگ قدرت هر چه بیشتر اوج می‌گیرد، موقعیت خود خامنه‌ای بیش‌از‌پیش متزلزل می‌شود. ولی‌فقیه ارتجاع تمام تلاشش را می‌کند آخوند جلاد، ابراهیم رئیسی را از صندوق بیرون بکشد تا بتواند نظام در حال احتضارش را تکپایه کرده تا شاید بر بحرانها غلبه کند. در همین مسیر خامنه‌ای می‌خواهد سایر مدعیان را پیش از رسیدن به تیغ شورای نگهبان، از صحنه حذف کند. کاندیدا شدن علی لاریجانی هنوز در هاله‌ای از ابهام است و برخی مهره‌ها و رسانه‌های حکومتی از نیامدن وی سخن می‌گویند. جواد ظریف را هم به کمیسیون امنیت مجلس (۲۱ اردیبهشت) احضار کرده و چنان تهاجمی به او کردند که ذوالنوری-رئیس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع هم گفت: «نگران سکتهٔ ظریف در جلسه بودیم!». بعد از آن بود که ظریف انصراف خود را اعلام کرد و گفت: «بسیار اندیشیدم و به این قناعت رسیدم که آمدنم به صلاح نیست!» (۲۲ اردیبهشت).

با این همه خامنه‌ای با یک تضاد و تناقض جدی مواجه است. از یک‌طرف نیاز دارد با رقم‌سازی و تبلیغات طوری جلوه دهد که سیرک انتخاباتش بی‌رونق نیست و خودش تأکید کرد: «مشارکت بالا در درجهٔ اول اهمیت است» چرا که «منجر به امنیت می‌شود» (۲۱ اردیبهشت)؛ اما به اعتراف رسانه‌های حکومتی «قرائن نشان می‌دهد فضای سردی بر فضای انتخابات حاکم اســت» (روزنامهٔ حکومتی همدلی-۲۲ اردیبهشت)، چرا که با حذف مهره‌های باند رقیب همان میزان اندک مشارکت نیروهای رژیم، باز هم کمرنگ‌تر می‌شود. از همین رو ابراز نگرانی می‌کنند: «یکی از دلایل رخوت کنونی انتخابات این است که انتخابات دوقطبی نشده است» (وکیلی-عضو پیشین مجلس ارتجاع-۲۲ اردیبهشت).

از طرف دیگر خامنه‌ای نگران است اگر به امثال لاریجانی و ظریف و… اجازهٔ حضور بدهد، در جدال گرگ‌ها بر سر تصاحب کرسی غارت ریاست‌جمهوری، آنها موفق شوند رئیسی جلاد منفور قتل‌عام۶۷ را کنار بزنند.

به هر حال، اولویت برای خامنه‌ای آوردن رئیسی است. اما باید هم پیه سوت و کوری بیشتر سیرکش را به‌تنش بمالد، هم شدت‌یابی هر چه بیشتر جنگ گرگها را شاهد باشد و هم با خون‌ریزی و پیامدهای ناشی از جراحی بخشی عمده‌یی از نظام فرتوتش روبه‌رو شود. پیامد‌هایی که برآیند همگی آنها تضعیف و شکنندگی هر چه بیشتر تمامیت رژیم آخوندی خواهد بود.

پنج شنبه  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰