در بین سریالی از جلادان، شیادان، کلاش‌ها و کلان دزدهای ثبت نام کرده برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری آخوندی، روی نام یک پاسدار درنگ می‌کنیم: علی لاریجانی.

رأس پر رنگ مثلث شوم

علی لاریجانی یکی از سه رأس لاریجانی است که تا مدتها مثلث شوم قدرت را در نظام مافیاسالار حاکم بر ایران تشکیل می‌دادند. این خانواده هم‌اکنون بخشی از الیگارشی قدرت در نظام اهریمنی آخوندی است و سمت وزش باد را خوب تشخیص می‌دهد و همیشه مترصد ربایش سهمی از مرده‌ریگ حاکمیت است. اگر چه علی لاریجانی بعد از دور سوم ریاست، دیگر کاندیدای نمایندگی مجلس ارتجاع نشد و برادرانش با تصاحب منصب قاضی‌القضات از طرف ابراهیم رئیسی و برملا شدن بخشی از پشت پرده‌های فساد در قوه قضاییه به‌طور موقت به سایه خزیده‌اند؛ ولی این به‌معنی پایان حضور آنها در چرخهٔ جنایت و فساد نیست.

 پاسداری با مناصب رنگارنگ

در رزومهٔ پاسدار علی لاریجانی مناصب رنگارنگی را می‌توان دید. این ویژگی او را نسبت به سایر کاندیداها برجسته می‌سازد. از این رو پیش‌بینی می‌شود، او یکی از چالشهای خامنه‌ای در بیرون کشیدن بی‌دردسر ابراهیم رئیسی از مهندسی انتخابات باشد. این پاسدار، هم «پادگان»! و سرکوبگری در سپاه پاسداران را تجربه کرده است، هم مناصب امنیتی، هم ریاست مجلس ارتجاع، هم رادیو و تلویزیون و هم فرهنگ و ارشاد آخوندی را.

او داماد مرتضی مطهری است و با نفوذ او وارد صدای و سیمای آخوندی شد و در مدارج مختلف قدرت بلافاصله صعود خود را آغاز کرد. نخستین منصب او مدیرکل برون‌مرزی و دفتر مرکزی خبر بوده و در سالهای ۶۰ تا ۶۱ ریاست واحد مرکزی خبر را در این نهاد وابسته به ولی‌فقیه به عهده داشته است.

از سال۶۱ به سپاه پاسداران پیوست. با حفظ این سمت، و تا سال۶۲ معاون امور مجلس وزیر کار و امور اجتماعی و در سال۶۲ نیز معاون حقوقی و امور مجلس وزیر پست و تلگراف بود. از سال۶۵ تا ۶۸ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت سپاه پاسداران را به عهده داشته و از سال۶۸ تا ۷۱ در سمت جانشین ستاد مشترک سپاه پاسداران در جنایت‌های آن شرکت فعال داشته است.

 در سال۷۱ در دوران ریاست‌جمهوری آخوند هاشمی رفسنجانی، برای تصدی وزارت ارشاد انتخاب شد.

در سال۷۲ با حکم خامنه‌ای به ریاست صدا و سیمای آخوندی گمارده شد و ۱۱سال در رأس این پست بود.

در دوران ریاست او بر صدا و سیمای آخوندی، برنامه‌یی تحت عنوان «هویت» از شبکهٔ یک این بلندگوی حکومتی پخش شد که شامل اعتراف‌های چند نفر از فعالان سیاسی و روشنفکران بود. در این برنامه اغلب نویسندگان از جمله عبدالحسین زرین‌کوب از عناصر وابسته به خارج و خائن معرفی شدند. دژخیم سعید امامی، متهم اصلی قتل‌های زنجیره‌یی یکی از تهیه‌کنندگان این برنامه بوده است. این مجموعهٔ تلویزیونی حاصل کار مشترک وزارت اطلاعات، روزنامهٔ کیهان و صدا و سیمای تحت‌امر علی لاریجانی بود. احمد پورنجاتی، قائم‌مقام وقت علی لاریجانی اذعان کرده است که این برنامه در جلسه‌ای با حضور او، علی لاریجانی با پیشنهاد سعید امامی تصمیم گرفته شده است. پاسدار لاریجانی در دفاع از پخش این برنامه گفت:

«اولاً بحثی که ما در این مجموعه مطرح کردیم بر اساس توهین و تهدید نیست. ثانیاً بسیار از شخصیت‌های مطرح شده افراد مذهبی و اندیشمند نیستند هر چند ممکن است به آن تظاهر کنند. ثالثاً در مورد این‌که می‌گویند چرا به این افراد مجال صحبت داده نمی‌شود باید گفت مگر اینها تاکنون مجال صحبت نداشتند… یعنی این حضرات فکر می‌کنند ما اطلاع نداریم که از کدام سفارتخانه پول می‌گیرند که این مطالب را بنویسند».

 نمایندگان مجلس ارتجاع در سالهای آخر ریاست او بر صدا و سیمای آخوندی، خواهان تحقیق و تفحص در این نهاد وابسته به ولی‌فقیه را کردند که با مخالفت خامنه‌ای مواجه شد. در نهایت از مجموع ۲۰۰ حساب بانکی، فقط ۵حساب این نهاد مورد تفحص قرار گرفت و مشخص شد ۵۲۵میلیارد تومان تخلف مالی داشته که قضاییه خامنه‌ای سر و ته آن را بست و این تخلف بیش از این درز پیدا نکرد و به‌صورتی مسکوت گذاشته شد.

در سال۸۳ از طرف خامنه‌ای به‌عنوان نمایندهٔ او در شورای عالی امنیت نظام منصوب شد و کمتر از ۲ماه بعد نیز دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گردید.

در این دوران ریاست پرونده اتمی رژیم را در مذاکره با کشورهای غربی به عهده داشت. به‌دلیل اختلاف با پاسدار احمدی‌نژاد از این منصب کنار رفت.

از سال۸۶ او وارد مجلس ارتجاع شد و به ریاست این مجلس رسید تا سال۹۸ سه دوره پیاپی (به مدت ۱۲سال) رئیس مجلس بود. در سال۸۴ در انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم شرکت کرد ولی شکست خورد.

از ۸خرداد ۹۹ تاکنون او مشاور خامنه‌ای است و در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز عضویت دارد.

 یار غار بشار اسد

دفاع علی لاریجانی از دیکتاتور خون‌ریز سوریه‌، بشار اسد بخشی از کارنامهٔ اوست. او یک بار در آذر۹۱ و بار دیگر در آذر ۹۳ در بحبوحه‌ٔ کشتارها به این کشور سفر کرد و با قصاب مردم سوریه و دیگر کارگزاران جنایتکار آن ملاقات داشت. در این ملاقاتها از طرف خامنه‌ای به آنها اطمینان داد که پشتیبانی رژیم از دیکتاتوری اسد ادامه خواهد داشت.

 بانی قرارداد خائنانه با چین

پاسدار علی لاریجانی از بانیان قرارداد خائنانهٔ ۲۵ساله با چین است. او از طرف خامنه‌ای مأموریت یافت و برای اجرای آن، هیأتی از وزرا را با خود به چین برد و یک سند اولیه را تنظیم کرد. او حتی بعد از کناره‌گیری از ریاست مجلس ارتجاع، پیش‌برندهٔ این قرارداد بود و در این رابطه نمایندگی خامنه‌ای را داشت تا سرانجام این قرار داد ایران‌فروشانه نهایی شد و به امضا رسید.

 رقیب ابراهیم رئیسی

پاسدار لاریجانی کاندیدایی است که روزنامهٔ حکومتی جهان صنعت از او به‌عنوان یکی از دو قطب انتخابات قلابی نام برده است.

شاخ و شانه‌کشیدن او برای ابراهیم رئیسی در جلسهٔ ثبت نام برای کاندیداتوری بارز بود. او با طعنه به قاضی‌القضات گفت: «حوزه اقتصاد، پادگان و دادگاه نیست که با تشر و دستور اداره شود»!‌

البته این کنایهٔ او بی‌جواب نماند.

علاوه بر رئیسی، پاسدار سعید محمد به او پاسخ داد:

«به کسانی که هویت خودشان را مدیون پادگان و دادگاه هستند به صراحت می‌گویم به حول و قوه الهی، امروز آغازی بر پایان اشرافیت خانوادگی است».

و یک عضو هیأت رئیسهٔ مجلس ارتجاع نیز نوشت:

«آقای لاریجانی نمی‌خواستم چیزی بنویسم اما خودت خواستی. شما که هر چی داری از حضور در پادگانهای پشت جبهه و مدیون دادگاههای اخوی است، شما دیگه چرا؟ دادگاه مردم برای همیشه شما را از صندلی قدرت کنار خواهند زد».

باندهای طرفدار رئیسی از هم‌اکنون او را ادامهٔ حسن روحانی، «روحانی دیگر» «دولت سوم روحانی»، ورژن دیگری از آن نامیده‌اند.

با توجه به حضور او در رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری، خامنه‌ای برای بیرون کشیدن رئیسی از خم رنگرزی انتخابات چالش سختی را در پیش رو خواهد داشت. در هر حال بی‌تردید، حضور او دوبارهٔ او آتش‌های زیر خاکستر را باد خواهد زد. چرا که شکاف و شقه د ر حاکمیت آخوند مهار کردنی نیست.

 

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰