رژیم آخوندی نه تنها برای ایران، بلکه برای دنیای امروز بشریت، دملی چرکین است. دملی با بافت و ساخت سرکوب و تروریسم. عفونتی که مردم ایران ۴۲سال آن را تجربه کرده‌اند و می‌دانند جز جراحی و از ریشه درآوردن آن راهی نیست و امروز جهان هم بیش‌از‌پیش این غدهٔ چرکین را می‌شناسد و به ضایعات آن پی برده‌است.

یک نمونهٔ بارز این واقعیت، حکم دادگاه عالی انتاریو کانادا دربارهٔ جنایت سرنگونی هواپیمای اوکراینی است که روز ۳۰اردیبهشت صادر شد، . دادگاه اقدام سپاه پاسداران را «تروریستی و عمدی» برشمرده و سپاه پاسداران، نیروهای مسلح رژیم و خامنه‌ای را به‌عنوان متهمان این جنایت معرفی کرده است.

 

حکم دادگاه انتاریو در پی شکایت و دادخواهی خانواده‌های قربانیان این جنایت صادر شده است. در این دادخواست ثبت شده، آمده بود: «رژیم ایران با سرنگون ساختن هواپیمای اوکراینی طبق قانون ضدتروریسم کانادا مرتکب یک اقدام تروریستی شده است». اکنون پس از ۵ماه بررسی، دادگاه حکم قاطع خود را داد و برخلاف صحنه‌سازی‌ها و دروغ‌بافی‌های رژیم که می‌خواست حادثه را ناشی از «خطای انسانی» و مجموعه‌یی عوامل ناخواسته وانمود کند، حکم داد که این اقدام «عمدی» و «تروریستی» است. در این میان خاصه‌خرجی‌های وزارت‌خارجهٔ رژیم از سرمایه‌های مردم فقر زدهٔ ایران و پیشکش کردن آنها به مماشاتگران، برای ماله‌کشی جنایت هم فایده نکرد.

واکنش ذلیلانهٔ رژیم آخوندی که در اظهارات سخنگوی وزارت‌خارجه‌اش نمایان بود، نشان از عمق ضربه دریافتی دارد. خطیب‌زاده سراسیمه و پریشان گفت: «دادگاه کانادا صلاحیت ندارد که به‌این سانحهٔ هوایی یا قصور احتمالی رسیدگی کند!» (۳۱ اردیبهشت).

جالب اینجاست که وزارت‌خارجهٔ رژیم همین استدلال احمقانهٔ عدم صلاحیت! دادگاه را برای حکم بی‌سابقهٔ دادگاه آنتورپ بلژیک، علیه دیپلمات-ترویست بمبگذار، اسدالله اسدی هم بکار برد. اما به‌جز رسانه‌های نالان نظام، هیچ طرف سیاسی یا رسانهٔ خبری در هیچ کجای جهان، وقت و صفحه خود را برای بازتاب این ناله‌های سوزناک هدر نداد.

دریافت دو ضربه کاری حقوقی، آن هم با احکام قاطع دادگاههای معتبر بین‌المللی، یکی در اروپا (آنتورپ) و دیگری در کانادا (انتاریو) نشان می‌دهد، سیاست شانتاژ و باجگیری، نه‌تنها دیگر جواب ندارد، بلکه نتیجهٔ معکوس می‌دهد. نتیجه‌یی که برای آخوندهای تروریست و آدمکش، بهای سنگین سیاسی و بین‌المللی دارد، آن هم در بحبوحه‌ٔ مذاکرات وین و دراز بودن دست گدایی آنها برای رفع تحریم‌ها. هم‌چنین پیامی است به بازمانده اصحاب مماشات که هر گونه سرمایه‌گذاری روی این رژیم، نه‌تنها آینده‌ای ندارد بلکه به‌صورت کشتار و تروریسم، دامن خود آنها را هم خواهد گرفت.

اکنون پس از احکام قاطع این دو دادگاه معتبر، زمان اقدام و عمل جامعهٔ بین‌المللی علیه رژیم فرا رسیده است. تجربه نشان داده هر جا این حیوان درنده ضعف ببیند، جری‌تر شده و تهاجم می‌کند؛ اما هرگاه با سیاست قاطع مواجه شود، واپس می‌نشیند و تنها زوزه می‌کشد.

مریم رجوی  پس از حکم دادگاه انتاریو، از کانادا و اتحادیه اروپا خواست بلادرنگ سپاه پاسداران را در لیست تروریستی بگذارند.

 

 یکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰