سه‌شنبه ۴خرداد۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۳شهر از ۲۹۸هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۲۲۱۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۱۱۷۸نفر، در البرز به ۸۳۳۸نفر، در اصفهان به ۱۹۸۳۵نفر، در تهران به ۶۹۶۳۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۸۱۶۰نفر، در خوزستان به ۱۸۵۸۴نفر، در زنجان به ۳۲۶۰نفر، در سمنان به ۵۱۲۵نفر، در فارس به ۹۸۵۲نفر، در قم به ۹۵۸۵نفر، در کردستان به ۵۱۱۷نفر، در کرمانشاه به ۵۸۶۳نفر، در گیلان به ۱۰۰۶۱نفر، در هرمزگان به ۳۵۵۵نفر و در یزد به ۵۰۳۷نفر رسیده است.

حریرچی معاون وزیر بهداشت گفت: «۸ شهرستان در جنوب و جنوب‌شرق کشور قرمز هستند که از این بابت نگرانیم، برای این‌که روند نزولی در این مناطق دیده نشده است ضمن این‌که از جنوب و جنوب‌شرق ورود ویروس هندی و آفریقایی محتمل می‌باشد» (ایرنا ۴اردیبهشت۱۴۰۰).

شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «موج پنجم کرونا در راه است، مرزهای شرقی آسیب‌پذیر است و با ورود کرونای هندی، کشور درگیر مشکلات زیادی خواهد شد. دولت نباید نسبت به ورود کرونای هندی بی‌خیال باشد» (خبرگزاری آنا ۴خرداد۱۴۰۰).

کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: «یکی از معضلاتی که در دوره کرونا پدیدار شد، بحث اکسیژن بود که مقداری رفع شد. دیگر فکر نمی‌کردیم یک روز برق هم قطع می‌شود که می‌تواند به بیماران آسیب برساند» (ایسنا ۴خرداد۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی همشهری نوشت: «ایران از نظر میزان مرگ‌ومیر در رتبه۱۲ جهان قرار دارد و ۱۱درصد از مجموع مرگ‌ومیر سالانه ناشی از کرونا بوده است که در مقایسه با میانگین جهانی مرگ‌ومیر جهان بالاست. در سال۲۰۲۰ حدود ۵درصد از ۶۰میلیون مرگ‌ومیر در کل جهان به‌دلیل کرونا بوده است» (همشهری ۴ خرداد۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «شاهد افزایش فوتیهای روزانه کرونا در استان هستیم. پنج شهرستان در وضعیت قرمز به سر می‌برند و احتمال تغییر وضعیت بقیه مناطق به قرمز بسیار بالا است. در دومین روز خردادماه شمار بستریهای روزانه کرونا در مقایسه با روز قبل‌تر، دو برابر افزایش داشت» (ایرنا ۴خرداد۱۴۰۰).

در بوشهر، «آمارها بیانگر افزایش تعداد موارد بستری در شهرستان دشتی است و این وضعیت بار دیگر زنگ خطر کرونا را به صدا درآورده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۴ خرداد۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، معاون بهداشتی دانشگاه پزشکی مشهد گفت: «۹ شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی قرار دارند که بیشترین جمعیت استان را در خود جای داده‌اند. تعداد بستری‌شدگان روزانه حدود ۲۰۰نفر است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۴ خرداد۱۴۰۰).

سه شنبه ۴ خرداد ماه  ۱۴۰۰