پنجشنبه ۱۳خرداد ۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۳شهر از ۳۰۴هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۲۵۱۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۱۴۸۸نفر، در البرز به ۸۶۰۸نفر، در اصفهان به ۲۰۳۶۵نفر، در تهران به ۷۱۴۵۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۴۹۵نفر، در خراسان رضوی به ۱۸۵۱۵نفر، در خوزستان به ۱۹۰۴۴نفر، در زنجان به ۳۳۴۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۷۰۳۱نفر، در فارس به ۱۰۱۵۷نفر، در کردستان به ۵۲۱۷نفر، در کرمانشاه به ۵۹۵۸نفر، در گلستان به ۷۳۷۰نفر، در لرستان به ۱۲۱۹۵نفر، در مرکزی به ۶۳۳۸نفر و در هرمزگان به ۳۸۳۵نفر رسیده است.

وزارت بهداشت رژیم اعلام کرد شهرهای قرمز به ۱۶ افزایش یافته، ۲۰۱شهر در وضعیت نارنجی و ۲۳۱شهر در وضعیت زرد قرار دارند. هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد. بعضی شهرستانهای قرمز با انتشار ویروس هندی و آفریقای جنوبی مواجه هستند. در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، احتمال شروع موج جدید کرونا جدی است» (ایرنا ۱۳خرداد۱۴۰۰).

عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ با توجه به سویه‌های هندی و آفریقای جنوبی در برخی مناطق جنوبی، گفت: «متأسفانه در برخی استانهای جنوبی مراجعه سرپایی و بستری زیاد شده‌اند. امیدواریم پیک پنجم اتفاق نیفتد، اما اگر مراقب نباشیم، در اواخر خرداد ماه پیک پنجم را خواهیم داشت» (ایسنا ۱۲خرداد۱۴۰۰).

سایت حکومتی خبرآنلاین نوشت: «این هفته نوبت به تزریق دز دوم واکسن کرونا در ایران رسید؛ اما حالا این افراد در تماس با مراکز واکسیناسیون با یک پاسخ روبه‌رو می‌شوند؛ «واکسن نداریم، بعداً بیایید». مینو محرز، گفت: اگر قرار باشد دز دوم چهار هفته بعد تزریق بشود اما این به هر دلیلی رخ ندهد، واکسیناسیون آن فرد باید لغو و از اول شروع شود» (خبرآنلاین ۱۳خرداد۱۴۰۰).

در زنجان، فرماندار ابهر گفت: «میزان بستریها افزایشی است. در موج سوم بستریها ۱۳۰نفر بود که در این موج به ۱۷۰نفر رسیده و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی نیز محدود است» (ایسنا ۱۳خرداد۱۴۰۰).

در سیستان و بلوچستان، مدیرکل انتقال خون گفت: «وضعیت ذخایر خونی استان بحرانی است. شیوع کرونا آمار اهدای خون را با کاهش بیش از ۵۰درصدی روبه‌رو کرده است» (ایرنا ۱۳خرداد۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته با شناسایی ۹۸۲مورد مثبت کرونا، رکورد جدید موارد مثبت ثبت شد» (ایسنا ۱۳خرداد۱۴۰۰).

در کرمانشاه، رئیس مرکز بهداشت سرپل‌ذهاب گفت: احتمال استمرار وضعیت «قرمز» کرونا در این شهرستان وجود دارد. آمار مبتلایان نسب به هفته‌های گذشته بیشتر شده است» (ایسنا ۱۳خرداد۱۴۰۰).

پنجشنبه ۱۳خردادماه ۱۴۰۰