رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با ابراز نگرانی درباره عدم پیشرفت بحثهای مطرح درباره رژیم ایران گفت با وجود توافق قبلی، رژیم ایران به «سؤالات آژانس پاسخ نداده است».
مدیرکل آژانس ظهر روز دوشنبه، ۱۷خرداد در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به مکاتبات این آژانس درباره چهار محل مشکوک در ایران گفت رژیم ایران درباره یک محل «اطلاعات جدیدی» نداده و به «هیچ یک از سؤالات» پاسخ نداده است، درباره دو محل دیگر اطلاعاتی نداده و درباره محل چهارم یک بیانیه مکتوب بدون اسناد و مدارک داده است.
گروسی تأکید کرد که سه محل از مکانهای مورد نظر «ذره اورانیوم با منشاء انسانی» یافت شده و در یک محل دیگر «ذرات تغییر یافته ایزوتوپی» وجود دارند.
وی همچنین در این کنفرانس گفت: توقعات من برآورده نشده است. این پروسه باید به ما اجازه می‌داد که همه چیز را روشن کنیم اما این انجام نشده است.
دولت ایران بر خواست خود به تعامل تأکید کرده که پاسخ بیاورد اما تاکنون کاری نکرده است.
گروسی افزود: آنچه گفتم جدی است. ما با دولتی مواجهیم که یک برنامه خیلی پیشرفته و جاه طلبانه اتمی دارد و #اورانیوم را خیلی نزدیک به استفاده تسلیحاتی دارد غنی سازی می کند باید نسبت به این باید مطلع باشیم.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بر ضرورت «الزام ایران برای شفاف‌سازی و حل بدون تاخیر این مسائل، با ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ‌ها به پرسش‌های آژانس» تاکید کرد.
گروسی گفت: «فقدان پیشرفت در شفاف‌سازی پرسش‌های آژانس در ارتباط با درستی و کامل بودن اعلامیه‌های پادمان ایران، به طور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.»

(توئیتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی)

دوشنبه ۱۷خردادماه ۱۴۰۰