چهارشنبه ۱۹خرداد۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۰۸هزار و ۶۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۲۶۷۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۱۶۴۳نفر، در البرز به ۸۷۸۳نفر، در اصفهان به ۲۰۶۷۰نفر، در تهران به ۷۲۳۰۶نفر، در خراسان جنوبی به ۲۸۴۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۸۷۴۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۴۱۸نفر، در خوزستان به ۱۹۳۱۴نفر، در زنجان به ۳۳۸۰نفر، در سمنان۵۲۲۵ نفر، در فارس به ۱۰۲۹۲نفر، در قزوین به ۳۵۶۹نفر، در کرمانشاه به ۶۰۰۸نفر، در لرستان به ۱۲۳۰۵نفر و در هرمزگان به ۴۰۱۰نفر رسیده است»

در حالی‌که روند واکسیناسیون در ایران هیچ چشم‌اندازی ندارد، حریرچی معاون وزیر بهداشت با انتقاد از جریانهای ضد واکسیناسیون گفت: «بسیاری از توئیتهایی که ضد واکسن ایرانی کرونا‌زده می‌شود منشاء آلبانی دارد و تولید و توزیع و حمایت از واکسن داخلی کرونا و واکسیناسیون، وظیفه ماست» (نیروی قدس ۱۹خرداد۱۴۰۰).

مهرعلیزاده کاندیدای شعبده انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم گفت: «متأسفانه دولت در زمینه کرونا کوتاهی کرد. وزیر بهداشت اگر به موقع عمل کرده بود، به موقع واکسن را وارد می‌کرد و بخش خصوصی را به درستی فعال کرده بود امروز وضعیت کرونا این نبود. قیمت واکسن کرونا حداکثر ۱۰دلار است که با قیمت آزاد، دویست هزار تومان هزینه دارد. بارها گفته‌ام اگر وزارت بهداشت دست از مافیابازی برمی داشت و اجازه وارد کردن واکسن حتی به قیمت آزاد را می‌داد امروز گروه زیادی از مردم واکسینه شده بودند. کرونا این طور تمام نمی‌شود» (دنیای اقتصاد ۱۹خرداد)

قاضی‌زاده هاشمی یک کاندیدای دیگر گفت: «آمار فوت کرونایی غیرقابل توجیه است… شما همین اخیراً دیدید که عزیزی در کلاب هاوس گفت که من می‌توانستم ۱۸میلیون دوز واکسن بیاورم دولت همراهی نکرده است. ۱۸میلیون دوز واکسن یعنی کاهش۸۰٪ مرگ و میر در کشور… ما امکان اینرا داشتیم که واکسن بیاوریم و تمام افراد تحت خطر را واکسینه بکنیم، نشد» (تلویزیون رژیم ۱۸ خرداد۱۴۰۰).

در تهران، معاون دانشگاه پزشکی تهران گفت: در پیک چهارم بیشترین بستری را داشتیم پیک چهارم هنوز به پایین‌ترین نقطه نرسیده و در مجموع نمی‌توان پایان یک پیک را پیش‌بینی کرد (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹خرداد۱۴۰۰).

در گیلان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: یکی از دلایل کند شدن واکسیناسیون این است که تعداد زیادی را بدون ثبت نام و نوبت دهی واکسینه کردیم. واکسیناسیون خارج از برنامه سبب اتمام واکسن برای گروه‌های اعلام شده بود، در این میان اعتراضاتی نیز از سوی شهروندانی که ثبت نام و نوبت داشتند نیز صورت گرفته که به‌حق بوده است (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹خرداد۱۴۰۰).

در یزد، سخنگوی دانشگاه پزشکی از افزایش موارد بستری کرونایی و خیز پنجم خبر داد و گفت: بستریهای کرونا در بیمارستانهای استان نسبت به هفته گذشته، با شیب ملایمی در حال افزایش است (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۹خرداد۱۴۰۰).

چهارشنبه ۱۹خردادماه ۱۴۰۰