فاکس نیوز درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌یی رژیم آخوندی در گزارشی نوشت: تصاویر ماهواره‌یی جدید از تأسیسات هسته‌یی ایران نگرانی‌ها را افزایش داده است.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در گزارشی اعلام کرد به تصاویر ماهواره‌یی از سایت سنجریان در ایران دست یافته است که تحولاتی «مشکوک» در آن را نشان می‌دهد. سایت سنجریان پیش‌تر مشکوک به تولید و ساخت «ژنراتورهای تولید امواج شوک» بوده که اجازه می‌دهد سلاح هسته‌یی در ابعاد کوچک‌تر ساخته شود.

این گزارش که شامگاه سه‌شنبه ۱۸خرداد منتشر شده می‌گوید تصاویر جدید ماهواره‌یی شرکت Maxar نشان می‌دهد که ۱۸ خودرو در این سایت در ۱۵اکتبر سال۲۰۲۰ مشغول فعالیت بوده‌اند. فعالیت‌ها در این سایت به تدریج بیشتر شد و یک مسیر دسترسی جدید ساخته شد ولی در مارس ۲۰۲۱، همه آثار آن پوشانده شد.

این گزارش می‌گوید طبق بررسی دو مؤسسه اطلاعاتی، چیزی که الآن در تصاویر ماهواره‌یی دیده می‌شود، کانال‌های حفاری و کانال‌های جدید است.

سایت سنجریان در ۴۰ کیلومتری تهران واقع شده و جمعیتی حدود ۳۶۱تن دارد. این سایت در جریان افشای اطلاعات هسته‌یی رژیم ایران توسط اسراییل در سال۲۰۱۸ شناسایی و معرفی شد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود به شورای حکام گفته است که بازرسان آژانس چهار محل را در ایران شناسایی کرده‌اند که در آنها آثار مواد هسته‌یی پیدا شده است و رژیم ایران قبلاً این سایتها را به اطلاع آژانس نرسانده بود.

به گفته گروسی، در سه ماهه گذشته رژیم آخوندی هیچ اطلاعاتی در مورد یکی از سایتها نداده، پرسش‌ها در مورد دو سایت دیگر را نادیده گرفته، و نوشته‌ای که در خصوص سایت چهارم ارائه شده فاقد سندیت است. او گفت این امر برخلاف ادعای تعاملی است که علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم، در نامه خود آورده است.

چهارشنبه ۱۹خردادماه ۱۴۰۰