به گزارش نشریه آمریکایی «پولیتیکو» دولت بایدن از ونزوئلا و کوبا خواسته است، به دو کشتی جنگی ایرانی که احتمال می‌رود در حال انتقال جنگ‌افزار به ونزوئلا باشند اجازه ورود به بنادر خود را ندهند.

واشنگتن تاکید کرده است، «اقدامات مناسب» را برای جلوگیری از «تهدید» هم‌پیمانان خود در نیمکره غربی انجام خواهد داد.

«پولیتیکو» به نقل از سه مقام آگاه نوشته است، دلیل هشدارهای واشنگتن این است که دو ناو ایرانی مسافت قابل‌توجهی را در اقیانوس اطلس طی کرده‌اند.

یک مقام ارشد دولت بایدن گفته است، تصور می‌شود این کشتی‌ها حامل جنگ‌افزارهایی باشند که ایران قرارداد آنها را یک سال پیش با ونزوئلا بسته است.
او در رابطه با نوع سلاح‌ها توضیحی نداده اما به «گزارش‌هایی در تابستان گذشته» اشاره کرده است. در این گزارش‌ها آمده بود که ونزوئلا در حال بررسی خرید #موشک، از جمله موشک‌های دوربرد از ایران است.

آن زمان دولت ترامپ نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را از چنین اقدامی برحذر داشت.
در گزارش «پولیتیکو» آمده است، سرویس‌های اطلاعاتی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهند یکی از دو ناو ایرانی با نام «مکران» حامل قایق‌های تندروی تهاجمی ساخت ایران است که «احتمالاً برای فروش به ونزوئلا درنظر گرفته شده‌اند.»

به گزارش این رسانه، تصاویر ماهواره‌ای از «مکران» که اوایل ماه مه توسط شرکت «مکسار» گرفته شده‌اند، هفت فروند شناور را در عرشه «مکران» نشان می‌دهند.

یک مقام ارشد دولتی به «پولیتیکو» گفته است:‌«تحویل چنین سلاح‌هایی (به ونزوئلا) اقدامی تحریک‌آمیز است و به عنوان تهدیدی برای هم‌پیمانان ما در نیمکره غربی ارزیابی می‌شود. ما برای خود این حق را قائلیم که با هماهنگی شرکایمان اقدامات لازم را برای جلوگیری از حمل و نقل یا تحویل چنین سلاح‌هایی انجام دهیم.»

دو مقام دفاعی و یک عضو کنگره ایالات متحده به این نشریه گفته‌اند، کاخ سفید از طریق کانال‌های دیپلماتیک به کاراکاس و هاوانا فشار می آورد تا اجازه ندهند این کشتی‌ها در بنادر آنها پهلو بگیرند.
ونزوئلا نیز مانند ایران از تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد و به نظر نمی‌رسد که ریسک اقدامات تنبیهی بیشتری را بپذیرد.رادیو آلمان

پنجشنبه ۲۰خردادماه ۱۴۰۰