دبیرکل ملل متحد در گزارش خود به مجمع عمومی ملل متحد که قرار است از ۲۱ژوئن تا ۹ژوئیه۲۰۲۱ برگزار شود نوشت: وضعیت کلی حقوق‌بشر در ایران کماکان به‌صورت یک نگرانی جدی باقی مانده است. مجازات اعدام هم‌چنان علیه معترضان اعمال می‌شود. اعدام مصطفی صالحی و نوید افکاری در ۵اوت و ۱۲سپتامبر۲۰۲۰ به‌رغم اعتراض جهانی از جمله این اعدامهاست. آنها به‌دلیل شرکت در اعتراضات به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و در سال۲۰۱۹ دستگیر شدند و صالحی بیش از یک سال در سلول انفرادی بود.

در سال۲۰۲۰، حداقل چهار کودک مجرم اعدام شدند که دو مورد از آنها در بازه زمانی این گزارش انجام شده است.

دبیرکل ملل متحد درباره کشتار و سرکوب رژیم در قیام آبان ۹۸ و پاسخگو نبودن حکومت آخوندی تأکید می‌کند: رژیم ایران در ایجاد مکانیزمی در راستای قوانین بین‌المللی برای پاسخگویی در ارتباط با موارد نقضی که در جریان تظاهرات نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) مرتکب شد به‌نحو بارز و مشهودی قصور کرده است.

در ادامه این گزارش، دبیرکل ملل متحد به دستگیریهای خودسرانه و بدرفتاری حکومت آخوندی با دستگیر شدگان که در مواردی حتی به مرگ منجر شده، وهم‌چنین، به تهدید و ارعاب مدافعان حقوق‌بشر وکلا و بازداشت آنها پرداخته و در مورد زندانیان سیای می‌افزاید: برخی از زندانیان سیاسی سال‌ها در زندان بوده‌اند و حتی یک روز هم مرخصی نگرفته‌اند. به‌عنوان مثال، مریم اکبری منفرد که به‌جرم شرکت در تظاهرات اعتراضی در سال۲۰۰۹ به ۱۵سال حبس محکوم شد، به‌مدت ۱۲سال گذشته در زندان بوده است. آزار و اذیت علیه وی پس از این‌که او یک شکایت رسمی ثبت کرد و به‌دنبال تحقیق رسمی در مورد اعدام زندانیان سیاسی در سال۱۹۸۸ (قتل‌عام۶۷) از جمله برادران و خواهرش بود، افزایش یافت.

به‌همین ترتیب، زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد، که به اتهام محاربه به حبس ابد محکوم شده است، از سال۲۰۰۸ بدون مرخصی در زندان به‌سر می‌برد.

پنجشنبه ۲۰خردادماه ۱۴۰۰