جمعه ۲۱خرداد۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۰۹هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۲۷۱۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۱۶۷۳نفر، در البرز به ۸۸۴۳نفر، در اصفهان به ۲۰۷۷۵نفر، در تهران به ۷۲۵۹۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۸۸۳۰نفر، در خوزستان به ۱۹۴۳۱نفر، در فارس به ۱۰۳۴۷نفر، در کرمانشاه به ۶۰۴۳نفر، در گلستان به ۷۴۴۰نفر، در هرمزگان به ۴۰۸۵نفر و در یزد به ۵۱۷۷نفر رسیده است.

آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد آمار مبتلایان به کرونا دوباره صعودی شده و این می‌تواند زنگ خطر ورود به موج پنجم بیماری باشد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۱خرداد۱۴۰۰).

شروین شکوهی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «به‌زودی پیک پنجم کرونا هم خواهد آمد. ویروس با سویه‌ای جدید حال یا هندی یا آفریقای جنوبی بیشتر شده است» (شفقنا ۲۱خرداد۱۴۰۰).

روابط عمومی وزارت بهداشت، از خرید و فروش تست منفی کرونا در آزمایشگاههای مرجع خبر داد و اعلام کرد: «با پرداخت یک تا یک و نیم میلیون تومان در مرز عراق و ایران هر راننده‌ای تست منفی می‌خرید… مسافران پرواز‌های خارجی هم به‌دنبال برگه‌های جعلی تست‌های منفی کرونا افتادند» (خبرگزاری آریا ۲۱خرداد ۱۴۰۰).

در حالی‌که زنگهای خطر موج پنجم به صدا در آمده، به‌نوشته رسانه‌های حکومتی رئیسی، جلاد ۶۷ کاندیدای شعبده انتخابات در در ورزشگاه تختی اهواز بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به سخنرانی پرداخت (آفتاب ۱۹خرداد۱۴۰۰).

در تهران، رئیس بیمارستان سینا گفت: «یکی از نگرانی‌های ما عدم رعایت پروتکل‌ها در جریان روند برگزاری انتخابات است و در همین زمینه به ما توصیه شده است که برای پیک محدود احتمالی در حالت آماده‌باش قرار گیریم» (ایسنا ۲۱خرداد۱۴۰۰).

در مازندران، روابط عمومی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «نشستها و تجمعات انتخاباتی این روزها مدیریت شیوع کرونا را تحت شعاع قرار داده، اگر وضعیت به همین روال ادامه داشته باشد، طی دو هفته آینده مازندران وارد پیک پنجم کرونا خواهد شد. روند کاهشی بستری بیماران در استان طی تقریباً چند روز اخیر متوقف و حتی افزایشی شده است» (ایسنا ۲۱خرداد۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «بیستم خردادماه، با ثبت رکورد دیگری در شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان و فوت ۱۲بیمار، این شمار به ۱۳۳۳نفر رسید. اکنون همه شهرستانهای استان وضعیت خوبی ندارند، اما شهرستانهای بندرعباس، میناب، جاسک، بندر لنگه و تا حدودی قشم نسبت به دیگر شهرستانها وضعیت حادتری دارند» (ایسنا ۲۱خرداد۱۴۰۰).

در قم، دانشگاه پزشکی با صدور اطلاعیه‌یی اعلام کرد: «از جمعه مورخ ۲۱ خردادماه، در تمامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون تزریق واکسن صورت نخواهد گرفت. با تأمین واکسن، مجدداً فعالیت این مراکز از سر گرفته خواهد شد» (ایسنا ۲۱خرداد۱۴۰۰).

جمعه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۰