مهرداد شیخی، علی و رضا واثقی، فعالین مدنی آذربایجانی در زندان اردبیل، روز یکشنبه ۲۳خردادماه، دست به اعتصاب غذا زدند. اعتصاب این شهروندان در حمایت از اعتصاب عباس لسانی، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال زندانیان جرائم خشن به بند زندانیان سیاسی صورت گرفته است.
عباس لسانی و یوسف کاری صبح روز شنبه ۲۲ خردادماه، در زندان اردبیل دست به اعتصاب غذا زدند.

رضا و علی واثقی پیشتر در تاریخ ۲۱ خردادماه ۹۹، در محل کار خود همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد همان سال با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. محل کسب این شهروندان نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ خردادماه ۹۹ توسط ماموران اداره اطلاعات مورد  بازرسی  قرار گرفت. در جریان این بازرسی تعدادی از وسایل شخصی و کامپیوتر آنان ضبط شد.

رضا و علی واثقی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد پیشتر به تربیت به ۲ و ۳ سال حبس تعزیری  محکوم شدند. از مصادیق صدور حکم علیه این شهروندان انتشار آثار ضرب و شتم نیروهای امنیتی بر روی بدنشان در فضای مجازی و همچنین نوشتن جمله «زنده باد قهرمانانی که در راه آزادی تلاش می‌کنند» در تلگرام رضا واثقی عنوان شده است.ئ نهایتا این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی و مستشاری سیدشاکر موسوی قدیر محمدی از بابت اتهامات مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام برای رضا واثقی تایید و برای علی واثقی به ۲ سال حبس تعزیری تقیل یافت.

رضا و علی واثقی در آبان‌ماه ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اردبیل بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اردبیل منتقل شدند.

مهرداد شیخی در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸، در تاریخ ۲۹ آبان ماه همان سال توسط نیروهای امنیتی در شهر اردبیل بازداشت و نهایتا در تاریخ ۹ آذرماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزادشد. آقای شیخی همچنین روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ پس از پایان جلسه دادگاه توسط نیروهای امنیتی در اردبیل  بازداشت  و در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۸، با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این شهروند توسط دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. وی نهایتا در تاریخ ۹ اسفندماه ۹۹ جهت  اجرای حکم حبس راهی زندان این شهر شد.

هرانا

یکشنبه ۲۳خردادماه۱۴۰۰