دامنه وب‌سایت‌های تلویزیون «العالم»، «الکوثر» و «المسیره» وابسته به رادیو و تلویزیون رژیم ایران بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه اول تیرماه توقیف و مسدود شده است.

۲کانال تلویزیونی نخست وابسته به رادیو و تلویزیون رژیم ایران هستند و به زبان‌های عربی برنامه پخش می‌کنند. شبکه العالم از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرده است.

در حال حاضر وب‌سایت‌های یاد شده در دسترس نیستند و فقط پیام مسدود شدن آنها توسط وزارت دادگستری آمریکا قابل مشاهده است. این وزارت‌خانه هنوز بیانیه‌‌ای رسمی در این زمینه منتشر نکرده است.

العالم در کانال تلگرامی خود نوشته که «آمریکا وب‌سایت آن را مسدود کرده است».

بر اساس پیام روی صفحه اصلی سایت‌های یاد شده، وزارت دادگستری آمریکا گفته که توقیف این وب‌سایت‌ها بر اساس درخواست دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده اتخاذ شده است.

تلویزیون «المسیره» که وب‌سایت آن مسدود شده، وابسته به گروه حوثی‌های یمن است که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

هنوز دلیلی برای این اقدام آمریکا اعلام نشده است. خبرگزاری‌های ایران نیز این خبر را بازتاب داده‌اند ولی جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نکرده‌اند.

در همین حال، لورا روزن، ستون‌نویس برخی نشریات آمریکایی مانند پولیتیکو، در صفحه توئیتر خود نوشته است که با ند پرایس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا، تماس گرفته و او از انسداد این سایت‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است احتمالاً وزارت دادگستری آمریکا به‌زودی اطلاعیه‌‌ای در این زمینه منتشر کند. ‎

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا هم به رویترز گفته است نمی‌تواند درباره این موضوع فوراً اظهارنظر کند. اما ۲مقام آمریکایی گفته‌اند که وزارت دادگستری در حال آماده کردن یک بیانیه درباره این موضوع است(سایت وزارت دادگستری آمریکا ۱تیر ۱۴۰۰).

چهارشنبه ۲ تیرماه ۱۴۰۰