انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، با انتشار بیانیه‌ای گزارش تیم تحقیقات دولت #کانادا را نشانگر «جنایات و دروغهای جمهوری اسلامی» خواند و افزود که قصد دارد در ماه‌های آینده به تلاش برای پاسخگو کردن ایران در دادگاهی بین‌المللی ادامه دهد.

این انجمن افزو‌د: «گزارش کانادا به این نتیجه رسیده که اساس ارتکاب این جنایت در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری استراتژیک رژیم ایران یافت می‌شود و محتمل است که رهبر جمهوری اسلامی و شورای عالی امنیت ملی این تصمیمات را اتخاذ کرده باشند.»

بدنبال استقبال انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ از گزارش تیم تحقیقات دولت کانادا که در بیانیه‌یی گزارش را نشانگر «جنایات، مخفی‌کاری و دروغ‌های رژیم ایران» دانسته‌اند. بوریس جانسون نخست وزیر انگلستان و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در پیامهای توئیتری در روز سوم تیر نوشتند ما برای اطمینان از اجرای عدالت تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

بوریس جانسون روز ۳تیر۱۴۰۰ درباره هواپیمای مسافربری اوکراینی که با شلیک موشک سامانه پدافندی سپاه پاسداران سرنگون شد در پیامی در توئیتر نوشت:

سرنگونی پرواز PS۷۵۲ بین‌المللی اوکراین فاجعه‌یی بود که می‌شد از آن جلوگیری کرد و ایران باید مسئولیت آن را بپذیرد. من هم‌چنان متعهد هستم که با جاستین ترودو و دیگران برای تأمین عدالت برای همه کشته‌شدگان همکاری کنم.

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا در پیامی نوشت:

خانواده‌ها و عزیزان قربانیان پرواز PS۷۵۲ سزاوار پاسخ هستند و ما برای اطمینان از اجرای عدالت تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. گزارش امروز تأیید می‌کند که مقامات غیرنظامی و نظامی ایران کاملاً مسئول سقوط هواپیمای PS۷۵۲ هستند.

تیم تحقیقات دولت کانادا روز گذشته گزارش خود در مورد سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲ را منتشر و اعلام کرد به این نتیجه رسیده است که رژیم ایران در ارائه «توضیح معتبر دربارهٔ چگونگی و دلیل» ساقط کردن این هواپیمای مسافربری «کوتاهی کرده است».

جاستین ترودو، نخست‌ وزیر کانادا نیز گفته است از محتوای این گزارش چنین برمی‌آید که روایت رسمی جمهوری اسلامی از این رویداد «ناسازگار، گمراه‌کننده و سطحی است و عمداً عوامل اصلی را نادیده می‌گیرد.»

جمعه چهارم تیر۱۴۰۰