جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق‌بشر در ایران خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در مورد نقش ابراهیم رئیسی جلاد در اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷ شد.
رویترز روز سه‌شنبه ۸ تیر نوشت: گزارشگر ویژه ملل‌متحد خواستار تحقیقات مستقل در مورد اعدام هزاران زندانی سیاسی توسط رژیم ایران در سال و نقشی که، رئیس‌جمهور جدید رژیم ایران ابراهیم رئیسی به‌عنوان معاون دادستان تهران ایفا کرده، شد.

جاوید رحمان روز دوشنبه در مصاحبه با رویترز گفت طی سالهای گذشته دفتر وی شهادتها و شواهد را جمع‌آوری کرده است. اگر شورای حقوق‌بشر سازمان ملل یا سایر نهادها تحقیق بی‌طرفی را آغاز کنند، دفتر او آماده است آنها را به اشتراک بگذارد.

وی گفت نگران گزارشاتی است که برخی از گورهای جمعی به‌عنوان بخشی از ادامه مخفی‌کاری، تخریب می‌شوند.

جاوید رحمان افزود: «من فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده است اکنون که رئیسی رئیس‌جمهور رژیم شده ما تحقیقاتی در مورد آنچه در سال۱۳۶۷ اتفاق افتاده و نقش افراد آغاز کنیم… در غیراین صورت ما نگرانیهای جدی در مورد این رئیس‌جمهور و نقش او در آن اعدامها خواهیم داشت».

رویترز ادامه داد: رئیسی یک قاضی سخت سر است که به‌خاطر سوابقش تحت تحریمهای آمریکاست.

رئیسی زمانی که در مصاحبه مطبوعاتی در مورد اتهامات شرکت او در قتل‌عامها سؤال شد، به خبرنگاران گفت: «اگر یک قاضی یا دادستان از امنیت مردم دفاع کرده است شما باید از او تقدیر کنید…

رویترز اضافه کرد: رئیسی که در ۳اوت جانشین حسن روحانی می‌شود، در انتخاباتی که وجه بارز آن بی‌تفاوتی رأی دهندگان بود، برنده شد.
جاوید رحمان آنچه را که ‹استراتژیهای عامدانه و دستکاری شده برای حذف کاندیداها و اطمینان از موفقیت یک نامزد خاص’، می‌نامید نکوهش کرد و گفت: «دستگیریهایی صورت گرفت، روزنامه‌نگاران از پرسیدن سؤالات مشخص در مورد سوابق نامزد ریاست‌جمهوری رئیسی بر حذر داشته شدند و نسبت به هر مسأله‌یی که در مورد نقش و سوابق قبلی وی مطرح شد، ارعاب وجود داشت»
جاوید رحمان گفت: «ابعاد اعدامها و آنچه درباره آن می‌شنویم حاکی از آن است که این بخشی از سیاستی است که دنبال می‌شود… بحث فقط یک نفر نبود».
او گفت: ‹هیچ تحقیق مناسبی› در مورد کشته شدن معترضان در آبان ۱۳۹۸، خونین‌ترین ناآرامی‌های سیاسی از سال۱۳۵۷ انجام نشده است.
‹یک مصونیت سیستماتیک و گسترده از مجازات در ایران برای نقض فاحش حقوق‌بشر، چه از نظر تاریخی در گذشته و چه در حال حاضر، وجود دارد. ‹

اگنس کالامارد، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خبر اعلام ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی ایران، گفت:
«این که ابراهیم رئیسی به مقام ریاست‌جمهوری دست پیدا کرده است به جای آن‌که به‌خاطر جنایات علیه بشریت، از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه تحت تحقیقات کیفری قرار بگیرد، نمودی فجیع از سلطه‌ٔ مطلق مصونیت در ایران است. سازمان ما در سال۱۳۹۷ مستند سازی کرد که چگونه ابراهیم رئیسی عضوی از «هیئت مرگ» شهر تهران بوده که در سال۱۳۶۷، چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی را در زندانهای اوین و گوهردشت تحت ناپدیدسازی قهری قرار داده و به‌طور فراقضایی اعدام کرده است. شرایط پیرامون سرنوشت قربانیان و محل دفن پیکر‌شان تا امروز به‌نحو سازمان‌یافته توسط مقامات ایران پنهان شده است، امری که مصداق ارتکاب ادامه‌دار جنایات علیه بشریت است.

سه شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰