سوابق غلامحسین محسن اژه‌ای در یک نگاه:

اژه‌ای سمت‌هایی چون دادستان دادگاه ویژه روحانیت، وزیر اطلاعات در دولت اول احمدی‌نژاد و دادستان کل کشور را در اختیار داشته و هم‌اکنون معاون اول قوه قضائیه و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت است.

پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، اژه‌ای که وزیر اطلاعات بود، مسئولیت بازداشت، شکنجه و گرفتن اعترافات اجباری از صدها فعال، روزنامه‌نگار، معترض را به عهده داشت. محسنی اژه‌ای، که در جریان ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ اوین در فروردین ۱۳۹۳ سخنگوی دستگاه قضایی بود، علاوه بر تکذیب وقایع رخ داده در زندان اوین و حمایت از مأموران دژخیم زندان، زندانیان و خانواده‌ها را تهدید کرد که به دلیل اطلاع‌رسانی درباره سرکوب انجام شده بر علیه زندانیان، برای آن‌ها پرونده سازی خواهد کرد و مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

اژه‌ای حکم اعدام بسیاری را امضا کرده‌است.

قتل‌های زنجیره‌ای
اکبر گنجی پس از نوشتن کتاب‌های «تاریک‌خانه اشباح» و «عالی‌جناب سرخ‌پوش و عالی‌جنابان خاکستری» از اژه‌ای به عنوان یکی از افراد دخیل در قتل پیروز دوانی و قتل‌های زنجیره‌ای یاد کرد.

محدودیت اینترنت
اژه‌ای در شهریورماه سال ۱۳۹۳ در نامه‌ای به محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار اعمال محدودیتهای بیشتر روی اینترنت نظیر فیلترینگ وایبر، واتس آپ، تانگو و سایر شبکه‌های اجتماعی شد. این اقدام وی واکنشهای بسیاری در آحاد جامعه ایران داشت.

سوت بلبلی
غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در دیدار با دانشجویان دانشگاه شریف، در واکنش به اعتراضات دانشجویان، با صدای بلند سوت بلبلی زد که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها داشت.

محسن اژه‌ای، به دلیل سوابقش در نقض حقوق بشر، در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد.

پنجشنبه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰