مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در روز شنبه 10 ژوئیه 2021 در کنفرانس سالیانه «سازمان مجاهدین خلق ایران» در آلبانی تحت عنوان «ایران آزاد» با تاکید بر ضرورت تحریم‌ها علیه ایران، گفت که این تحریم‌ها واقعی و لازم بود اما 2 سال کافی نیست.
 
در این اجلاس که از سوی «شورای مقاومت ملی ایران» بازوی سیاسی «مجاهدین خلق» برگزار شد، یانش یانشا نخست‌وزیر اسلوونی، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و تعدادی از قانونگذاران آمریکایی از جمله رابرت منندز، تد كروز، روی بلانت، بن کاردین، كوين مك‌كارتی، جم جفريز سخنرانی کردند.
 
مایک پمپئو در این نشست و درباره تاثیر تحریم‌ها بر جمهوری اسلامی گفت: «الان آنها پولی ندارند برای تبادلات ارز خارجی. در همه جا تأسیساتشان در حال انفجار است. قهرمان‌شان منفجر شد.»
پمئپو در ادامه به موضوع انتخابات هم اشاره کرد و افزود: «از سال 57 هر انتخاباتی در ایران فقط در حمایت یک نظام مستبد بوده است. این دیکتاتوری در شکننده‌ترین وضعیت قرار دارد. تعداد اندکی به رئیسی رأی دادند این یک تحریم بود. میزان مشارکت به کمترین حد در مدت گذشته رسید. این نمایش در معرض دید همه جهانیان قرار گرفت.»
 
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفت: «این تحریم تحت تاثیر قیامهای مردم بود. قیام‌هایی که شعارشان این بود «اصلاح طلب اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا». برنامه‌ای که ما اجرا کردیم برای افشای بی‌کفایتی اقتصادی این رژیم و غارتگری آنان بود که 80 درصد مردم را به زیر خط فقر کشاند. یکی از شعارهای مردم این بود «دشمن ما همین‌جاست دروغ میگن آمریکاست».»
 
مریم رجوی رئیس شورای ملی مقاومت ایران، هم در سخنرانی خود تاکید کرد که روی کار آوردن ابراهیم رئیسی، که « دست اندركاران قتل عام 30 هزار زندانی سياسی» است، از یک « حركت شتابان در مسیر انقباض و حذف و تصفيه درونی در مرحله پایانی رژيم» خبر می‌دهد.
او گفت که «سازمان ملل متحد و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللی بايد قتل عام سال 67 را نسل‌كشي اعلام كنند و شورای امنيت ملل متحد ترتيبات محاكمه خامنه‌ای، رييسی و اژه‌ای و ديگر مسئولان اين قتل عام را فراهم كند.»
 
 
رهبر شورای مقاومت ایران تاکید کرد: « اين مقاومت با يك طرح مشخص از حق خودمختاری برای همه ملیت‌‌های تحت ستم مضاعف در چارچوب وحدت و تماميت ارضی ايران دفاع می‌کند و پرچمدار روابط عادلانه، بر اساس احترام به‌استقلال، حاکمیت ملی و مصالح دو جانبه با همسایگان و تمام جهان است. »
 
نشست «ایران آزاد» با حضور اعضای مجاهدین خلق ایران در «اشرف 3» در آلباني برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگانی از نقاط مختلف جهان هم به صورت آنلاین در آن حضور دارند. سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد که این نشست « با شرکت ایرانیان وحامیان مقاومت از بیش از 50 هزار نقطه در 105 کشور جهان» در جریان است.
العربیه
 

شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰