دوشنبه ۲۱تیر ۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۲۷هزار و ۶۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در البرز به ۹۳۱۳نفر، در اصفهان به ۲۲۱۷۵نفر، در بوشهر به ۳۶۵۴نفر، در تهران به ۷۶۴۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۱۹۹۴۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۵۹۳نفر، در خوزستان به ۲۰۸۲۶نفر، در سیستان و بلوچستان به ۸۴۲۶نفر، در فارس به ۱۱۰۶۲نفر، در قم به ۹۹۶۰نفر، در کرمان به ۷۷۱۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۵۴۴نفر، در گلستان به ۷۷۰۰نفر، در لرستان به ۱۲۷۶۰نفر، در مرکزی به ۶۷۴۳نفر و در هرمزگان به ۵۱۵۵نفر رسیده است.

وزارت بهداشت اعلام کرد: «ایلام، یزد، کرمان، مازندران و بوشهر دارای بیشترین میزان بستری کرونا مثبت و سیستان و بلوچستان، یزد و بوشهر دارای بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هستند» (ایسنا ۲۱تیر ۱۴۰۰). مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «دلتای هندی ۲۵استان را فراگرفته است» (عصر ایران ۲۱تیر ۱۴۰۰).

در تهران، توکلی، معاون ستاد کرونا گفت: «در استان ۶۷۰۰بیمار بستری هستند. روزانه ۱۵۰۰ بستری جدید داریم. روز گذشته ۸۶۰۰بیمار سرپایی داشتیم. آی سی یوها پر است» (اقتصاد آنلاین ۲۱تیر ۱۴۰۰). معاون دانشگاه پزشکی تهران گفت: «جراحی‌های غیر اورژانس متوقف شدند. شوربختانه یکی دو هفته سیاه و تلخ در پیش است» (ایمنا ۲۱تیر ۱۴۰۰).

در هرمزگان، «تعداد مبتلایان که عمدتاً روستاییان هستند آن‌قدر زیاد است که بیماران در راهرو‌های بیمارستانها مداوا می‌شوند» (روزنامه ایران ۲۱تیر ۱۴۰۰). حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: «هرمزگان در حالی‌که ۲.۲ دهم درصد جمعیت کشور را دارد ۹ الی ۱۱درصد بستری را به خود اختصاص داده است» (موج ۲۱تیر ۱۴۰۰).

در البرز، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «سویه جدید در استان در حال غالب شدن است. در کمتر از ۱۰روز تعداد بستریها از ۵۰۰نفر به ۷۰۰نفر و مراجعین حضوری از هزار نفر به ۱۸۰۰نفر رسیده که افزایش ادامه دارد» (ایسنا ۲۱تیر ۱۴۰۰).

در قم، رئیس مرکز بهداشت گفت: «درصد مثبت بودن تست‌های PCR از ۷۰درصد گذشت و این نشان می‌دهد قم وارد پیک پنجم شده‌است» (ایرنا ۲۱تیر ۱۴۰۰).

دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰