جمعه ۲۵تیر ۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۳۰هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۳۲۶۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۲۱۸۸نفر، در البرز به ۹۴۱۸نفر، در اصفهان به ۲۲۳۸۰نفر، در ایلام به ۳۴۶۶نفر، در بوشهر به ۳۷۱۴نفر، در تهران به ۷۷۰۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۲۰۱۰۵نفر، در خوزستان به ۲۱۰۱۶نفر، در سیستان و بلوچستان به ۸۷۰۱نفر، در فارس به ۱۱۱۷۷نفر، در کرمان به ۷۸۷۳نفر، در کرمانشاه به ۶۲۸۸نفر، در لرستان به ۱۲۸۲۰نفر، در مرکزی به ۶۷۹۳نفر، در هرمزگان به ۵۳۰۵نفر و در یزد به ۵۵۷۲نفر رسیده است.

در حالی‌که روز چهارشنبه ۲۳تیر آخوند روحانی وضعیت فوق بحرانی در سیستان و بلوچستان را ”سیاه‌نمایی“ خواند و گفت سرانه تخت بیمارستانی در استان مانند بقیه کشور ۱.۷ برای هزار نفر است امروز دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، اعلام کرد: «با بیش‌از یک میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت تحت پوشش، شاخص تخت بیمارستانی‌اش ۰.۶ به ازای هزار نفر است» (خبرگزاری قدس ۲۵تیر ۱۴۰۰).

وزارت بهداشت رژیم امروز شمار بیماران وخیم را ۴۱۳۵نفر اعلام کرد که بالاترین رقم در طی ۴۶روز گذشته است (ایرنا ۲۴تیر ۱۴۰۰).

خبرگزاری حکومتی ایسکانیوز نوشت: «آمارها با ثبت رکوردهای جدید احتمالاً همه را شوکه می‌کند. تعداد بیش از ۳۰۰نفر فوتی در یک روز دوباره تکرار خواهد شد. از روز دهم تا بیست و چهارم تیر تعداد موارد جدید شناسایی شده بیماران رشدی معادل ۶۵.۳درصد، موارد بستری جدید رشد ۶۳.۵ و موارد فوت رشد ۶۰درصد داشته است» (ایسکانیوز ۲۵تیر ۱۴۰۰).

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری گفت: «از شروع کرونا تاکنون ۱۰هزار راننده تاکسی به این ویروس مبتلا و بیش از ۷۰۰راننده فوت کردند» (ایسنا ۲۵تیر ۱۴۰۰).

در تهران، کریمی رئیس بخش عفونی بیمارستان کودکان مفید گفت: «از زمان آغاز پاندمی کرونا ۷۷مرگ در کودکان ناشی از کرونا در بیمارستان داشتیم. در حال حاضر بخش‌های اطفال‌مان پر است و کمبود بخش هم داریم. در حالی که در سال قبل» چنین مشکلی نداشتیم (ایسنا ۲۵ تیر۱۴۰۰).

در البرز، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «با افزایش مواردبستری دچار کمبود تخت هستیم و باید به‌صورت تدریجی بیماران کرونایی را با سایر بیماران بستری جایگزین کنیم» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۵تیر ۱۴۰۰).

در یزد، «موج پنجم کرونا در حال تبدیل شدن به یک بحران جدی است آمار فوتیها و مبتلایان روند افزایشی نگران‌کننده‌ای دارد. در شبانه روز گذشته ۱۲بیمار فوت و حال ۱۲۵بیمار وخیم است سخنگوی دانشگاه پزشکی یزد گفت: آمار بستری در بیمارستانهای یزد هر روز در حال افزایش است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵تیر ۱۴۰۰). .

در خراسان رضوی، معاون دانشگاه پزشکی مشهد گفت: «تعداد بیماران کووید۱۹ به سمت قله پنجمین موج کرونا پیش می‌رود. ۹۸۰بیمار بستری هستند. شمار مبتلایان بستری روزانه به روزی ۲۹۲نفر رسیده و تعداد بیماران بستری در ICU ۲۴۵نفر است» (ایسکانیوز ۲۵تیر ۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «از روز گذشته تاکنون۱۲۷۰بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان بجز کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند. ۳۱۶بیمار بستری شده‌اند در حالی‌که ۲۰۹بیمار ترخیص شدند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵تیر ۱۴۰۰).

جمعه ۲۵تیرماه ۱۴۰۰