روز جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ رحمان احمدیان ۳۸ ساله و فرزند نریمان هموطن کُرد اهل ارومیه در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر زیر شکنجه نیروهای امنیتی سرکوبگر جانباخته است.
رحمان احمدیان روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ به همراه چند هموطن دیگر از جمله یکی از همسایه‌های آنها توسط نیروهای اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بودند.
یکی از نزدیکان رحمان احمدیان که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در اینباره به خبرنگار هه‌نگاو گفت: “ روز یک‌شنبه از اداره اطلاعات با خانواده احمدیان تماس گرفته‌ شده و گفته‌اند که رحمان در بازداشتگاه خودش را حلق آویز کرده و بیاید جنازه وی را تحویل بگیرید”.
وی در ادامه اظهار داشت که، آنها گفته‌اند «ما خودمان جسد را پزشکی قانونی برده‌ایم و اجازه نداده‌اند که ما جسد خودمان به پزشکی قانونی منتقل کنیم و گفته‌اند تا دو ماه دیگر جواب پزشکی قانونی برای شما ارسال خواهد شد”.
یکی دیگر از نزدیکان آقای احمدیان طی تماسی با هه‌نگاو گفت “آثار ضرب و شتم و کبودی بر بدن از جمله گلو و شانه‌های رحمان مشهود بوده است”.
رحمان احمدیان اهل روستای سیر حیدرلو از توابع ارومیه بوده و روز یک‌شنبه پیکرش در میان تدابیر شدید امنیتی در روستای زادگاهش خاکسپاری شده است.
دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰