سه‌شنبه ۲۹تیر۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۳۳هزار و ۶۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۳۳۲۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۲۲۸۸نفر، در اردبیل به ۴۰۵۵نفر، در البرز به ۹۵۳۳نفر، در اصفهان به ۲۲۵۹۰نفر، در ایلام به ۳۴۸۱نفر، در بوشهر به ۳۷۶۴نفر، در تهران به ۷۷۷۷۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۷۲۰نفر، در خراسان رضوی به ۲۰۲۷۰نفر، در خوزستان به ۲۱۲۱۶نفر، در سیستان و بلوچستان به ۸۹۸۱نفر، در فارس به ۱۱۲۷۷نفر، در قزوین به ۳۷۹۹نفر، در کرمان به ۸۰۲۳نفر، در کرمانشاه به ۶۳۰۸نفر، در گلستان به ۷۸۰۵نفر، در لرستان به ۱۲۸۸۰نفر، در مازندران به ۱۲۹۱۰نفر، در هرمزگان به ۵۴۴۰نفر، در همدان به ۷۰۴۳نفر و در یزد به ۵۶۷۷نفر رسیده است.

وزارت بهداشت رژیم در آمار مهندسی‌شده خود جان‌باختگان ۲۴ساعت گذشته را ۲۵۰نفر (بالاترین رقم در ۵۷روز گذشته) و بیماران بستری در ICU را ۴۴۴۲نفر (بالاترین رقم در ۵۴روز گذشته) و شمار مبتلایان جدید را ۲۷۴۴۴نفر اعلام کرد که رکورد جدیدی از زمان شروع پاندمی است (ایرنا ۲۹تیر۱۴۰۰).

در تهران، مسئول بخش اورژانس بیمارستان سینا با اشاره به این‌که در حال حاضر بیمارستانها پر، نگران‌کننده و خسته‌کننده است گفت: «روزانه دهها تماس داریم که دنبال تخت برای بستری بیمار هستند و حتی گاهی کف اورژانس هم پتو پهن می‌کنند که بیمار نرود. در تهران صف طویلی است و در شهرستانها هم به‌نظر نمی‌رسد که بهتر از اینجا باشد» (ایسنا ۲۹تیر۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «رکورد بستری روزانه و مجموع بستریها در هرمزگان شکست. ۸۸۸بیمار کرونایی بستری هستند که از این تعداد ۱۱۷بیمار در بخشICU قرار دارند. تعداد بیماران قرنطینه خانگی به ۱۱هزار و ۴۰۰نفر رسیده که بیانگر میزان شیوع است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۹تیر۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی استان گفت: «فوتیهای کرونایی در ۲۴ساعت گذشته ۴برابر افزایش داشته است. بیماران بستری در استان ۳۳۴نفر است که ۶۷نفر در ICU قرار دارند» (ایسنا ۲۹تیر۱۴۰۰).

در گلستان، رئیس دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «سه هفته قبل شمار بیماران بستری ۲۳۰نفر بود اما الآن به مرز هزار نفر رسیده است. ۱۳شهرستان از مجموع ۱۴شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار دارد» (ایسنا ۲۹تیر۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی ستاد استانی کرونا گفت: «وضعیت اصفهان بحرانی است و در شبانه روز گذشته بیماران بستری نسبت به مدت مشابه هفته گذشته سه برابر شده است و در آینده بسیار نزدیک تمام تختهای بیمارستانی اشغال می‌شود» (خبرآنلاین ۲۹تیر۱۴۰۰).

در قزوین، معاون استاندار گفت: «خطر جدی است یک سونامی در راه است» (خبرگزاری حکومتی مهر۲۹ تیر۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «مبتلایان در استان افزایش یافته است. در حال حاضر ۷۲٠بیمار بستری هستند. از این تعداد ۱۴۹نفر در ICU و ۲۳نفر نیز تحت ونتیلاتور هستند» (ایسنا ۲۹تیر۱۴۰۰).

سه شنبه ۲۹تیرماه ۱۴۰۰