چهارشنبه ۳۰تیر ۱۴۰۰ / آمارقربانیان  کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۳۴هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. شمار قربانیان در البرز به ۹۵۶۳نفر، در اصفهان به ۲۲۶۵۰نفر، در بوشهر به ۳۷۷۹نفر، در تهران به ۷۷۹۵۶نفر، در خراسان جنوبی به ۳۰۷۶نفر، در خراسان رضوی به ۲۰۳۱۰نفر، در خوزستان به ۲۱۲۷۱نفر، در سیستان و بلوچستان به ۹۰۵۱نفر، در فارس به ۱۱۳۰۷نفر، در قم به ۱۰۱۰۰نفر، در کرمان به ۸۰۶۸نفر، در گلستان به ۷۸۳۰نفر، در گیلان به ۱۰۸۵۶نفر، در مازندران به ۱۲۹۴۵نفر، در مرکزی به ۶۸۴۸نفر، در هرمزگان به ۵۴۸۰نفر و در یزد به ۵۷۰۲نفر رسیده است.

وزارت بهداشت اعلام کرد: «۲۳۲شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷شهر در وضعیت نارنجی و ۹۹شهر در وضعیت زرد متأثر از بیماری کرونا قرار دارند» (ایرنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: «آمار مرگ در ایران از اتحادیه اروپا با حدود ۴۵۰میلیون جمعیت بیشتر شده است. از هر راه ممکن و بدون هیچگونه محدودیتی، برای نجات جان مردم واکسن تهیه کنید» (عصر ایران ۳۰تیر ۱۴۰۰).

حریرچی معاون وزیر بهداشت گفت: از بابت عدم موفقیت واکسیناسیون عذرخواهی می‌کنم و افزود: «مشکل جدی در پذیرش بیماران داریم برای نخستین بار در موارد سرپایی رکورد زدیم، ۲۹ تیر۲۷۴۴۴ تست مثبت شناسایی شد و ۳۰۳۶ بستری جدید تست مثبت و ۲۵۰ فوتی داشتیم… خاصیت ویروس دلتا سرایت پذیری بیشتر است و به تبع آن تعداد بستری و مرگ و میر را هم افزایش می‌دهد» (ایسنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

در تهران، طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «آمار بیماران کرونا نسبت به پیک چهارم چندبرابر شده است. تمام بیمارستانهای کشور درگیر ویروس کرونا شده‌اند» (همشهری ۳۰ تیر۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «اکنون ۹۲۵نفر بستری هستند که از زمان شیوع کرونا سابقه نداشته است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۳۰تیر ۱۴۰۰). معاون استاندار از اشباع تختهای بیمارستانی خبر داد و خواستار تعطیلی یک هفته‌یی کامل استان شد (ایسنا ۳۰ تیر۱۴۰۰).

در بوشهر، رئیس دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش ورودی بیمارستانها گفت بیمارستانها ظرفیت‌شان در حال تکمیل است و در میزان ابتلا رکورد جدیدی داریم و در یک شبانه روز۶۰۰ مبتلای جدید داشته‌ایم (ایسنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

در مازندران، رئیس دانشگاه پزشکی بابل گفت: «وضعیت مازندران و بابل بحرانی است و از یک هفته پیش تعداد بیماران سرپایی دو تا دو و نیم برابر افزایش یافته و بستریها هم با افزایش شدیدی روبه‌رو بوده است» (ایمنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

در گلستان، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: بستریهای کرونا چهار رقمی شد و به ۱۰۰۳رسید (ایسنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

چهارشنبه ۳۰تیرماه ۱۴۰۰