جمعه امرداد ۱۴۰۰/ آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۳۶هزار نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۲۳۵۳نفر، در اردبیل به ۴۰۸۰نفر، در البرز به ۹۶۳۸نفر، در اصفهان به ۲۲۷۷۵نفر، در تهران به ۷۸۳۲۶نفر، در خراسان رضوی به ۲۰۳۸۵نفر، در خوزستان به ۲۱۳۷۱نفر، در زنجان به ۳۶۰۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۹۲۰۱نفر، در فارس به ۱۱۳۷۲نفر، در قزوین به ۳۸۱۹نفر، در قم به ۱۰۱۳۵نفر، در کرمان به ۸۱۴۳نفر، در گلستان به ۷۸۵۵نفر، در گیلان به ۱۰۸۹۶نفر، در لرستان به ۱۲۹۰۵نفر، در مازندران به ۱۲۹۹۰نفر، در هرمزگان به ۵۵۴۵نفر، در همدان به ۷۰۶۳نفر و در یزد به ۵۷۵۲نفر رسیده است.

خامنه‌ای که بالاترین مسئول ابعاد فاجعه‌بار قربانیان کرونا است و رسماً و علناً ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی و فرانسوی را ممنوع اعلام کرد، امروز با وقاحت گفت: «اختلالی در برخی از موارد در مسأله‌ٔ تقسیم واکسن بین مردم به‌وجود آمد که البتّه عمدتاً ناشی از بدقولی کسانی بود که قول داده بودند واکسن را به ما بفروشند… این مسأله یک بار دیگر به مردم و مسئولان کشور یادآوری کرد که تکیه به دیگران موجب بروز مشکلات می‌شود بنابراین باید بتوانیم در همه مسائل روی پای خود بایستیم».

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس امروز نوشت: «ویروس دلتا از اوایل بهار ۱۴۰۰ در هندوستان شناسایی شده بود و مسئولان می‌توانستند برای جلوگیری از ورود آن سیاست‌های مناسب‌تری اتخاذ کنند. در حالی که همه آنها اشراف داشتند که مبادلات مرزی با هندوستان، پاکستان و افغانستان بسیار بالاست و احتمال ورود ویروس وجود دارد».

در تهران، محمدی، معاون بیمارستان فیروزآبادی شهرری، گفت: «ورودی بیمارستان به‌طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است. ما یک لاین را برای تزریق رمدسیویر سرپایی ایجاد کردیم که اوایل با روزی ۲۵ تا ۵۰نفر مراجعه داشتیم، اما روزهای اخیر صبح تا ظهر ۲۵۰نفر سرپایی فقط برای تزریق رمدسیویر داشتیم»(همشهری ۱مرداد ۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «شرایط بسیار نامطلوب بوده و در ۲۴ساعت گذشته میزان مرگ و میر و بستری رکورد شکستند. ۹۶۳نفر بستری هستند که ۱۱۵نفر آنها در ICU می‌باشند»(خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ۱مرداد ۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: در استان به‌جز کاشان ۱۹۰۸بیمار کرونایی بستری هستند که ۳۲۳ نفر از آنها در ۲۴ساعت اخیر بستری شده‌اند و ۲۴۳بیمار در ICU هستند(خبرگزاری حکومتی مهر ۱مرداد ۱۴۰۰).

در مازندران، وضعیت به رنگ سیاه نزدیک شده و به‌گفته معاون دانشگاه پزشکی تمام بخش‌های بیمارستانی اشغال شده و به مرحله بحرانی رسیده و کادر درمان بسیار خسته و آسیب‌پذیر شده است(خبرگزاری صدا و سیما ۱مرداد ۱۴۰۰).

در کرمان، آمار بستری‌ها، بیماران سرپایی و فوتی‌ها نشان می‌دهد که این ویروس در شرایط فوق‌قرمز کرمان بی‌رحمانه قربانی می‌گیرد. جان‌بابایی، معاون وزارت بهداشت، گفت: «کرونا در کرمان رو به افزایش است و ۴شهرستان استان بحرانی است»(خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ۱مرداد ۱۴۰۰).

در یزد، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: در شبانه‌روز گذشته از ۱۱۲۶نمونه، ۵۷۲(حدود ۵۱درصد) فرد جدید مبتلا به کرونا شدند(ایرنا ۱مرداد ۱۴۰۰).

جمعه اول مرداد ۱۴۰۰