شنبه ۹مرداد۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۴۳هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۳۴۷۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۲۵۲۳نفر، در اردبیل به ۴۱۲۵نفر، در البرز به ۹۹۶۳نفر، در اصفهان به ۲۳۲۳۰نفر، در تهران به ۸۰۱۷۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۷۷۵نفر، در خراسان جنوبی به ۳۱۵۱نفر، در خراسان رضوی به ۲۰۷۴۵نفر، در خوزستان به ۲۱۸۰۱نفر، در سیستان و بلوچستان به ۹۷۳۵نفر، در فارس به ۱۱۷۰۷نفر، در قم به ۱۰۲۵۵نفر، در کرمان به ۸۴۶۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۶۲۴نفر، در گلستان به ۸۰۷۵نفر، در گیلان به ۱۱۰۸۱نفر، در مازندران به ۱۳۲۹۰نفر، در مرکزی به ۶۹۵۳نفر، در هرمزگان به ۵۸۱۰نفر، در همدان به ۷۱۴۸نفر و در یزد به۵۹۵۲ نفر رسیده است.

آخوند روحانی در آخرین جلسه ستاد کرونا نیز دست از دروغپردازی نکشید و گفت: «تصمیمات ما همواره بر پایه خرد جمعی بوده یعنی بحث کردیم، بررسی و تصمیم‌گیری کردیم، تصمیمی نمی‌بینیم که برخلاف اصول علمی یا روندی که حتی امروز در جهان وجود دارد، باشد… . واکسن یکی از افتخارات بزرگ ماست، از پیش‌بینی‌ای که برای واکسن می‌کردیم یک قدم جلوتر هستیم»… . این دروغها در حالیست که حریرچی چند روز پیش گفت: «از این‌که نتوانستیم به وعده‌های داده شده درباره واکسیناسیون وسیع‌تر عمل کنیم از مردم عذرخواهی می‌کنم» (ایرنا ۳۰تیر ۱۴۰۰).

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «۲۹استان ما درگیر موج دلتا شده و از طرفی میزان بستری و ورودی بیمارستان ما به‌شدت بالا دارد می‌رود… خیلی از تخت‌های بیمارستان دارد پر می‌شود… اگر واقعاً بخواهیم به همین شکلی که الآن هست پروتکل را رعایت بکنیم هفته آینده ما درگیر موج بسیار سهمگین تری بشویم و چون هنوز این روند صعودی به حد منتهای خودش و به آن قله نرسیده» (تلویزیون رژیم ۹مرداد۱۴۰۰).

در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «۸۱ درصد رشد در شاخص فوتی‌ها هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل آن داشتیم. ۲۴درصد در موارد بستری و ۱۹درصد در ICU افزایش داشته‌ایم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۹مرداد۱۴۰۰).

در کرمان، رئیس دانشگاه پزشکی کرمان با بیان این‌که کرمان یکی از استانها صدر بحران کرونا است گفت: هم‌اکنون ۱۶۳۹بیمار در استان بستری هستند (ایسنا ۹مرداد۱۴۰۰).

در فارس، رئیس دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «افزایش موارد ابتلاء و فوت در فارس اضطراری و نگران‌کننده است. طی ۲۴ساعت گذشته ۲۸نفر در فارس جان باختند که بسیار نگران‌کننده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۹مرداد۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «در ۲۴ساعت گذشته ۳۹۲نفر بستری شدند اما ۲۵۲بیمار ترخیص شدند. در حال حاضر ۲۵۱۸بیمار بستری که ۳۶۷نفر از آنها در ICU بستری هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۹مرداد۱۴۰۰).

در خوزستان رئیس دانشگاه پزشکی اهواز از روند صعودی ابتلا به بیماری در اکثر شهرهای استان خبر داد و گفت: «موارد بستری نسبت به دو هفته قبل، افزایش ۵۰درصدی داشته است. شمار بیماران با سرعتی پیش می‌رود که ابتدای پیک جدید کرونا حتی از قله پیک اول بالاتر رفته است. وضعیت بسیار نگران‌کننده است و نیازمند تصمیمات عاجل و تشدید محدودیتها هستیم تا وضعیتی که اکنون برخی استانها را گرفتار کرده است، در استان خوزستان رخ ندهد» (ایسنا ۹مرداد۱۴۰۰).

در همدان، سخنگوی ستاد کرونا در استان گفت: «آمار بیماران کرونایی سرپایی و بستری در استان سه برابر و فوتیها ۲برابر نسبت به یک‌ماه گذشته افزایش داشته است» (ایسنا ۹مرداد۱۴۰۰).

در گلستان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «شرایط از اسفند۹۸ هم بدتر شده و فراگیری بیش از تصور ماست. ۱۴۷۳بیمار کرونایی بستری و ۱۶۷۰بیمار تحت درمان سرپایی داریم» یک پرستار ICU در گرگان گفت: «فجایعی را در بیمارستان می‌بینیم که در هیچ فیلم ترسناکی نیست. برخی از همکاران ما معتقدند هنوز از آنچه به سر ما می‌آید خبر نداریم» (ایسنا ۹مرداد۱۴۰۰).

شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰