هیل نشریه کنگره آمریکا ۹مرداد ۱۴۰۰:
دولت بایدن می‌خواهد فشارها را بر رژیم ایران در میان مذاکرات متوقف شده برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌یی افزایش دهد، اما محاسبات داخلی در تهران به سختی قابل پیش‌بینی است زیرا کشور با اعتراضات داخلی در حال افزایش، مواجه است. گزینه‌های روی میز برای ایالات متحده، که گفته می‌شود شامل محدودیتهای شدیدتر برای صادرات نفت ایران و هم‌چنین تحریم‌های جدید علیه برنامه‌های موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین آن است، احتمالاً تنشها را بیشتر خواهد کرد… ایالات متحده هشدار داده است که مذاکرات نمی‌تواند به‌طور نامحدود ادامه یابد و رژیم ایران را به‌دلیل عدم موافقت با هفتمین دور مذاکرات غیرمستقیم در وین، بیش از یک ماه پس از پایان دور آخر، به چالش فراخوانده است. در همین حال، اعتراضات فزاینده در ایران به‌دلیل کمبود آب و برق مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. به گزارش هیومن رایتس واچ دست کم ۹نفر از جمله یک نوجوان در جریان اعتراضات کشته شده‌اند. نزدیک به ۲۰۰نفر دستگیر شده‌اند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در مصاحبه با اسکای نیوز رژیم تهران را متهم کرد که نتوانسته به میز مذاکره بازگردد و گفت که آمریکا اعتراضات ایران را دنبال می‌کند.
البته در این میان، ما شاهد اعتراضاتی در خارج از تهران بودیم. بلینکن افزود، این اعتراضات اکنون به تهران رسیده و آنها را «ناامیدی عمیق مردم نسبت به شکست حکومت در تأمین نیازهای اساسی خود»توصیف کرد. وی گفت:»ما البته در آرزوی شنیدن صدای مردم ایران و در کنار آنها هستیم و ما از رژیم می‌خواهیم که از خشونت و سرکوب برای ساکت کردن این صداها استفاده نکند. »
اعتراضات از ۱۵ژوئیه در جنوب غربی استان خوزستان آغاز شد. این تظاهرات به سرخوردگی گسترده از رژیم در سراسر کشور و علیه خامنه‌ای تبدیل شده است.
فیلمهای معترضان منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی شامل شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»،»خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن» و شعارهایی علیه حمایت رژیم ایران از نیروهای نیابتی در سراسر منطقه است
دنیس راس، که به‌عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور سابق اوباما خدمت می‌کرد و از اعضای برجسته مؤسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک است، در توئیتر خود نوشت انتظار دارد اعتراضات، رژیم ایران را تحت فشار قرار دهد تا در سال جاری به برجام بازگردد. وی در یک توئیت گفت اعتراض کنندگان شعار می‌دهند «من تشنه هستم» که یک نشانه اصلی از شکست رژیم است.

یکشنبه ۱۰مرداد ۱۴۰۰