سه‌شنبه ۱۲مرداد۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۴۶هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۲۵۹۸نفر، در البرز به ۱۰۱۰۳نفر، در اصفهان به ۲۳۴۴۰نفر، در ایلام به ۳۵۶۱نفر، در بوشهر به ۳۹۲۴نفر، در تهران به ۸۱۰۵۶نفر، در چهارمحال و بختیاری ۲۷۹۵نفر، در خراسان رضوی به ۲۱۰۲۵نفر، در خراسان شمالی به ۴۷۵۹نفر، در خوزستان به ۲۱۹۷۱نفر، در سیستان و بلوچستان به ۹۹۵۵نفر، در فارس به ۱۱۸۵۷نفر، در کرمان به ۸۵۹۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۶۴۴نفر، در گلستان به ۸۱۷۵نفر، در لرستان به ۱۳۰۳۵نفر، در مازندران به ۱۳۴۲۰نفر، در هرمزگان به ۵۹۱۵نفر، در همدان به ۷۱۸۳نفر و در یزد به۶۰۳۲ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت رژیم آمار جان‌باختگان ۲۴ساعت گذشته را ۳۷۸نفر و بیماران ICU را ۵۷۹۳نفر (بالاترین رقم در ۸ماه) و مبتلایان جدید را ۳۹۰۱۹نفر اعلام کرد که رکورد جدیدی از زمان شروع پاندمی است (ایرنا ۱۲مرداد۱۴۰۰).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «سخت‌ترین شرایط از ابتدای شیوع ویروس کرونا را در بیمارستانهای تهران در حال سپری کردن داریم. مجموع بستریها روز گذشته به ۹۴۰۰نفر رسید که از این تعداد ۲۶۰۰نفر در ICU بستری شدند. روز گذشته ۱۶۰۰بیمار ترخیص شدند، اما ۲هزار ورودی داشتیم که هنوز در این زمینه به تراز مثبت نرسیده‌ایم. روزانه بیش از ۲۰هزار مراجعه کننده سرپایی داریم. علاوه بر ۹۴۰۰ بستری، روزانه ۴۲۰۰بیمار هم از مراکز بستری موقت استفاده می‌کنند. اگر این تعداد به بار بیمارستانی اضافه می‌شد، حجم مراجعات سنگین بود» (ایرنا ۱۱ و ۱۲مرداد۱۴۰۰).

طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «سد سیستم بهداشتی دارد شکسته می‌شود. الآن بعضی از مراکز۵۰ نفر در لیست صف سیتی اسکن هستند. چندین نفر در لیست بستری هستند چندین نفر در لیست درمان سرپایی هستند. میزان ورودی بیمارستانها خیلی زیاد است. یکی از بدترین روزها دیروز بود… آمار اصلاح‌شده جان‌باختگان روزانه کرونا ۷۰۰ تا ۸۰۰نفر است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۲مرداد۱۴۰۰).

سعید خال مدیرعامل بهشت زهرا گفت: «وضعیت بهشت زهرا بحرانی و غیرقابل تصور است. کرونا پیر و جوان نمی‌شناسد. بهشت زهرا برای پنجمین بار در ۱۸ماه گذشته وارد شرایط ویژه و بحرانی شد. پیک مرگ و میر در شهر تهران به‌شدت رو به افزایش است و در حالت شیب تند رو به بالا قرار دارد» (ایرنا ۱۱مرداد۱۴۰۰).

در فارس، رئیس دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «۷۸نفر بر اثر کرونا ویروس در ۷۲ساعت گذشته فوت کرده‌اند. در هفته‌های آینده با فاجعه کرونایی در استان مواجه می‌شویم» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲مرداد۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۵۰۹بیمار بستری اما ۳۱۹بیمار ترخیص شده‌اند. در حال حاضر ۲۷۰۷بستری داریم که ۳۹۹نفر در ICU نگهداری می‌شوند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲مرداد۱۴۰۰).

در گلستان، رئیس دانشگاه پزشکی گلستان گفت: «در علی آبادکتول با ظرفیت ۱۵۰ تخت، ۱۷۵بیمار بستری هستند. گلستان با کمبود تخت، اکسیژن، دارو و سرم ویژه درمان بیماری کرونایی مواجه است. طی ۴۸ساعت گذشته ۵۰بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند» (ایرنا ۱۲مرداد۱۴۰۰).

در خراسان شمالی، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «طبقه بالای بیمارستان امام رضا بجنورد، دو بخش بیمارستان امام علی، بخش دیالیز بیمارستان امام حسن برای بیماران کرونایی آماده می‌شود. همچین فعلاً عمل‌های جراحی الکتیو (غیر ضروری) نیز تا رسیدن به شرایط مناسب لغو می‌شود» (ایسنا ۱۲مرداد ۱۴۰۰).

در مازندران، طی روزهای گذشته وضع بستری شدگان وخیم‌تر شده و افزایش چشمگیری دارد به‌طوری که ۳۴۰۴بیمار مبتلا به کووید۱۹در استان بستری هستند. از این تعداد ۴۰۲نفر در ICU بستری هستند (ایسنا ۱۲مرداد۱۴۰۰).

در البرز، یک پزشک گفت: «فاجعه در حال رخ دادن است و کشور رها شده است. تخت خالی وجود ندارد و فقط با مرگ یک بیمار تخت خالی می‌شود. مراکز سی.تی.اسکن به قدری شلوغ است که مردم جایی برای سی.تی.اسکن پیدا نمی‌کنند» (ایسنا ۱۲مرداد۱۴۰۰).

روزنامه ایران وابسته به دولت روحانی نوشت: «ظرفیت آرامستانها جوابگوی فوتی‌ها در برخی استانها نیست. دیروز تصاویری از استان کرمان منتشر شد که نشان می‌داد کار به حفر گور دسته‌جمعی رسیده است. با شیوع موج سهمگین بیماری با کمبود سرم تزریقی در داروخانه‌ها مواجه شدیم و بیماران سرگردان هستند» (روزنامه حکومتی ایران (رژیم) ۱۲مرداد۱۴۰۰).

سه‌شنبه ۱۲مرداد۱۴۰۰