گزارش خبرنگار ویژه العربیه حاضر دردادگاه حمید نوری کیفر:

خواست حمید نوری شامل چهار اتهام «قتل عمد»، «جنایت علیه بشریت»، «جنایت جنگی» و «کشتار برنامه‌ریزی شده مخالفان سیاسی» است.

پس از آن نماینده دادستانی سوئد، با اعلام این که کشتار زندانیان سیاسی با فتوا و حکم خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی انجام گرفت، حمید نوری را متهم کرد که در جریان محاکمات صوری و اعدام سریع مخالفان سیاسی، به‌ویژه اعضای سازمان مجاهدین خلق نقش عمده‌ای داشته است.حميد نوری در آن زمان دادیار زندان «گوهر دشت» کرج بوده و به گفته نماینده دادستانی در اجرای احکام اعدام در این زندان مسئول بوده است.
نماینده دادستانی همچنین اعلام کرد که نوری نام زندانیان سیاسی را می‌پرسید و سپس آنها را به سالن اعدام می‌برد. او افزود: «حمید نوری متهم به کشتار زندانیان سیاسی و دفن آنها در قبرهای دسته‌جمعی با انگیزه سیاسی و مذهبی بوده است.»نماینده دادستانی سوئد نام ده‌ها زندانی سیاسی که نوری در اعدام آنها نقش داشت را در دادگاه قرائت کرد. وی سپس نام شاهدان و دادخواهان را نیز قرائت کرد.

او تاکید کرد که نوری افزون بر نقش مستقیم در اعدام زندانیان، بسیاری از آنها را در بازه زمانی ماه اوت تا 7 سپتامبر 1988 بازجویی نیز کرده بود. نماینده دادستانی افزود: «نوری بسیاری از زندانیان را به محاربه با خدا که در ایران حکمش اعدام است، متهم کرد.»

پس از آن دادستان سوئد، شهادت قاضی «جفری روبنسون»، قاضی دادگاه بین‌المللی کیفری را قرائت کرد. این قاضی در پرونده «ایران تریبونال» مربوط به اعدام اعضای گروه‌های چپ در سال 1981 مشارکت کرده بود.

دادستان سوئد تاکید کرد که روند اعدام‌ها در جمهوری اسلامی از سال 1981 علیه اعضای احزاب «توده»، «پیکار»، «فدائیان خلق» و پس از آن «مجاهدین خلق» آغاز شد و تا سال 1989 با شدت ادامه یافت. وی یادآوری کرد که بیشترین اعدام ها در سال 1988، پس از پایان جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد.
پیش از آغاز دادگاه، شاکیان این پرونده و خانواده قربانیان این کشتار روبروی دادگاه استکهلم حضور پیدا کرده و با در دست داشتن عکس قربانیان، بیانیه‌ای علیه این فاجعه قرائت کردند.در این بیانیه آمده است: «تابستان سال ۶۷ بیش از سی هزار مبارز در اوین و دیگر زندان‌ها کشته شدند. رهبران رژیم تندرو به‌خصوص علی خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فعلی رژیم و غلامحسین اژه‌ای، از سران اصلی کشتارها بودند. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که عدالت را برقرار کند.»

حمید نوری در زمان اعدام‌های جمعی تابستان سال 1367 دادیار زندان گوهردشت کرج بود.در آن زمان به‌دستور روح‌الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران و با نظارت «کمیته مرگ» متشکل از چهار نفر در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور 67، بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت اعدام شدند.اعضای کمیته مرگ که با فتوا و امضای خمینی تشکیل شد، عبارت بودند از مصطفی پور‌محمدی وزیر کشور احمدی‌نژاد و وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دیوان عالی و حاکم شرع در دهه شصت، مرتضی اشراقی دادستان وقت انقلاب تهران و ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان تهران، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس‌جمهوری فعلی ایران.

نوری، 9 نوامبر 2019، در فرودگاه «آرلاندا»ی استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد.

سه‌شنبه ١٩ مرداد ماه ۱۴۰۰