روز سه‌شنبه ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) در رویدادی بی‌سابقه محاکمه یک مقام پیشین قضایی جمهوری اسلامی به اتهام مشارکت در اعدام‌های دسته‌جمعی هزاران مخالف سیاسی زندانی در سال ۱۳۶۷ در دادگاهی در سوئد آغاز شد.
به گفته دادستانی سوئد آقای نوری در تابستان سال ۶۷ در اعدام دستکم ۴ هزار مخالف ایرانی که عمدتا وابسته به گروه مجاهدین خلق و سیاسیون چپ‌گرا بودند مشارکت داشته است. شاهدان می‌گویند وی با نام مستعار «عباسی» در آن زمان معاون دادستان زندان گوهردشت کرج بوده است.

محاکمه وی ساعت ۹:۱۵ صبح به وقت محلی آغاز شد و متهم در حالی که لبخندی بر لب داشت همراه دو وکیل خود در دادگاه حاضر شد.

نماینده دادستان در این جلسه با بیان اینکه پرونده متهم بالغ بر ۸ هزار صفحه‌ می‌شود، حمید نوری را به همدستی در اعدام گسترده زندانیان با انگیزه سیاسی و مذهبی و دفن آنان در گورهای دسته‌جمعی متهم کرد و خواستار مجازات او برای چهار مورد «قتل عمد»، «کشتار سازمان‌یافته مخالفان سیاسی»، «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شد.

مقامات قضایی سوئد گفته‌اند این دادگاه به مدت سه روز در هفته برگزار خواهد شد و برای مدت ۹ ماه تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت. قرار است در جریان برگزاری جلسات دادگاه او بازماندگان خانواده قربانیان قتل‌عام ۶۷ و همچنین ده‌ها شاکی، شاهد، جرم‌شناس و حقوقدان بین‌المللی حضور یابند.

در مقابل ساختمان دادگاه خانواده‌های قربانیان و شماری از شاهدان با در دست داشتن تصاویر جانباختگان تجمع کرده بودند. از جمله در میان حاضران «مادر عصمت» نیز حضور داشت که ۱۱ عضو خانواده‌اش را در جریان اعدام‌های سال ۶۷ از دست داده است.

سه‌شنبه ١٩ مرداد ماه ۱۴۰۰