نیویورک تایمز روز جمعه ۲۲مرداد در مطلبی با عنوان«نظام سلامت ایران ”فرای فاجعه‌بار“ از اوج کوید» درباره وضعیت فاجعه‌بار کرونا در ایران آخوندزده نوشت: پزشکان بیمارستان در ایران ترتیبات رسیدگی به بیماران را در کف اتاق‌های اورژانس و در ماشینهای پارک کرده در کنار جاده مشخص می‌کنند. صف برای داروخانه‌ها بطول چند صد متر هستند. تاکسی‌ها کار نعش‌کشی هم از بیمارستانها به قبرستانها انجام می‌دهند. حداقل در یک شهر، کارگران گورهای جمعی می‌کنند.

نوع مهاجم دلتا به تعداد بی‌سابقه فوتی و ابتلاء منجر شده و به‌نظر می‌رسد که نظام سلامت توان پاسخگویی به آنرا ندارد…

دکتر مهدیار سعیدیان، ۳۹ساله از مشهد، دومین شهر بزرگ ایران گفت: ”وضعیتی که ما با آن مواجهیم فرای فاجعه‌بار است“ .

تعداد رسمی فوتی از ویروس ۵۰۰ الی ۶۰۰نفر در روز است اما حتی این ارقام بی‌سابقه توسط برخی رسانه‌های دولتی تحت عنوان این‌که پایین است زیر سؤال رفته است.

دکترهای خط مقدم در تهران، اصفهان، اهواز و مشهد به نیویورک تایمز گفتند که رقم واقعی فوتی‌ها نزدیک به هزار نفر در روز است.

پرسنل پزشکی که زمانی می‌ترسیدند صحبت کنند، حالا به‌طور علنی آنچه که بسیاری از ایرانیان آنرا سوء تشخیص، بی‌صلاحیتی و سهل‌انگاری رهبران کشور از علی خامنه‌ای تا به پایین می‌بینند به باد انتقاد گرفته‌اند.

آنها به‌طور خاص سر فقدان واکسن خشمگین هستند که مقامات رژیم ایران آنرا بموقع یا به حجم کافی خریداری نکردند…

تلویزیون پرستاران از بخش‌های کوید-۱۹ را در حالی‌که گریه می‌کنند، نشان می‌دهد. پزشکان ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی گذاشته و از مقامات استدعا می‌کنند که فوراً دست به اقدام بزنند قبل از آن‌که بحران از اینهم بدتر شود: آنها استدعا می‌کنند که کشور را ببندید و واکسنهای خارجی بیشتری خریداری کنید.

دکتر نفیسة ساقی، یک پزشک و استاد معروف پزشکی در مشهد از رهبران ایران استدعا کرد: ”هر بودجه‌یی که دارید، هر کاری که می‌توانید بکنید، از جهان کمک بگیرید، اینکار را برای نجات مردم بکنید“ .

منتقدین می‌گویند که (خامنه‌ای) از همان شروع اپیدمی جهانی سوء‌مدیریت داشته است…

در افشاگریهایی که بسیاری از ایرانیان را تکان داده، دکتر علیرضا زالی، رئیس کمیتهٔ ویروس کرونای تهران، روز چهارشنبه به رسانه‌های خبری ایران گفت که مقامات به‌خاطر هزینه آن، اجازهٔ خرید واکسنهای خارجی را ندادند.

دکتر زالی گفت، هنگامی‌که متخصصان از سازمان بهداشت جهانی از ایران دیدار کردند تا نیازهای کشور را ارزیابی و کمک ارائه کنند، مافوق‌های وی دستور دادند که پرسنل پزشکی کشور را خودکفا جلوه دهند.

وی گفت: ”آنها به ما گفتند که از سیستم درمان ایران ستایش کنیم. ما تعداد واقعی فوتی‌ها را از سازمان بهداشت جهانی پنهان کردیم و کمک بین‌المللی را از فرودگاه برگرداندیم“ .

رئیسی، رئیس‌جمهور جدید، در اولین هفتهٔ خود بر سر کار حتی از جانب هوادارانش زیر فشار است که چرا کشور را به درخواست وزارت بهداشت دو هفته نمی‌بندد.

کیانوش جهانپور، یک سخنگوی ادارهٔ غذا و داروی ایران، قول داد که تعداد نامحتمل ۱۲۰میلیون واکسن ظرف ۳ماه وارد خواهد شد که شامل فایزر و مدرنا نیز هست بشرطی که در آمریکا یا انگلیس ساخته نشده باشند.

خامنه‌ای در یک سخنرانی تلویزیونی در روز چهارشنبه گفت که اپیدمی جهانی مسأله اصلی کشور است.

اما خامنه‌ای در عین‌حال هشدارهای وزارت بهداشت برای منتفی کردن مراسم محرم را رد کرد…

مهدی ساسانی، یک ساکن تهران که به رئیسی رأی داده گفت که مردم که برای درمان و دارو صف کشیده‌اند خامنه‌ای را لعنت می‌کنند…

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، هفتهٔ گذشته گفت که بنا بر تخمینهای آژانس‌های بین‌المللی، تعداد فوتی‌های ایران برای ۶هفته افزایش خواهد یافت…

احسان بادقی، یک روزنامه‌نگار که برای روزنامهٔ دولتی ”ایران“ کار می‌کند گفت، ”ما داریم می‌میریم و کسی اهمیتی نمی‌دهد“ .

 

استیو هنکی: تعجبی ندارد که سیستم درمانی ایران در حال فروپاشی است

استیو هنکی اقتصاددان دانشگاه جانز هاپکینز روز جمعه ۲۲مرداد درباره تورم در ایران و شرایط وخامت‌بار کادر درمانی در ایران در توئیتی نوشت: در ایران کارآموزان پزشکی به شرایط برده‌داری جدید با دستمزد بسیار کم و ساعات کار خسته کننده اعتراض می‌کنند.

دستمزدها حتی در شرایطی که با اندازه‌گیری دقیق من نرخ تورم به میزان ۲۵ و ۴دهم درصد در سال سر به فلک زده، ثابت مانده است.

تعجبی ندارد که سیستم درمانی ایران در حال فروپاشی است.

شنبه ۲۳مرداد ۱۴۰۰