چهارشنبه ۱۰شهریور۱۴۰۰- آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۳۹۹هزار نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۴۳۰۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۳۹۹۸نفر، در البرز به ۱۱۶۳۳نفر، در اصفهان به ۲۶۲۹۰نفر، در بوشهر به ۴۵۸۴نفر، در تهران به ۹۳۶۴۶نفر، در خراسان رضوی به ۲۹۷۸۵نفر، در خوزستان به ۲۴۵۳۱نفر، در زنجان به ۴۰۰۵نفر، در فارس به ۱۴۲۲۲نفر، در قزوین به ۴۴۰۴نفر، در قم به ۱۱۱۴۵نفر، در کردستان به ۶۲۵۷نفر، در کرمان به ۱۰۳۴۸نفر، در کرمانشاه به ۷۰۰۳نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۹۵۹نفر، در گلستان به ۹۴۷۵نفر، در گیلان به ۱۳۷۳۰نفر، در مازندران به ۱۵۴۷۰نفر، در مرکزی به ۷۵۵۳نفر، در هرمزگان به ۶۹۱۰نفر، در همدان به ۷۷۴۳نفر و در یزد به ۶۸۶۳نفر رسیده است.

در تهران، مدیرعامل بهشت زهرا گفت: «از ابتدای اسفند ۹۸ سازمان بهشت زهرا درگیر بحرانی بی‌سابقه و غیرقابل تصوری شد که در ۵۰سال گذشته نظیر این بحران را تجربه نکرده بود. سعید خال تأکید کرد: تا دیشب خدمات به ۴۱۵۹۱ متوفای کرونایی توسط بهشت زهرا انجام شده است» (اقتصاد نیوز ۱۰شهریور ۱۴۰۰). رئیس بیمارستان سینای تهران گفت: «تعداد ورودی بیماران کرونا به بیمارستان ما هنوز خیلی زیاد است. هم‌چنان مشکل کمبود تخت در بخش ICU احساس می‌شود و متأسفانه تعداد زیادی از بیماران بدحال در بخش‌ها مانده‌اند. چرا که ICU‌ها همگی پر هستند. بیماران بدحال می‌شوند و نیاز به دستگاه و تجهیزات دارند. اگر این واکسن‌ها در اسفندماه به مردم تزریق می‌شد، جلوی این حجم از مرگ و میر گرفته می‌شد» (همشهری ۱۰شهریور۱۴۰۰).

در خوزستان، معاون دانشگاه پزشکی آبادان گفت: «اکنون در شرایط جنگی قرار داریم و تنها بوی باروت استشمام نمی‌شود و رنگ خون دیده نمی‌شود. هم‌چنان روند ابتلا به‌بیماری، بستری و فوتیها در جنوب غرب خوزستان افزایشی است و ظرفیت بیمارستانها تکمیل است» (ایسنا ۱۰شهریور۱۴۰۰).

ستاد کرونا اعلام کرد: «آمار مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستانهای خوزستان و تعداد بستریها بالا است. مثلا در بیمارستان گلستان اهواز حتی تخت‌های ICU قلب این مرکز درمانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته و هیچ ظرفیت دیگری باقی نمانده است» (خبرگزاری پاسداران ۱۰شهریور۱۴۰۰).

در اصفهان معاون دانشگاه پزشکی گفت: «از ابتدای پاندمی کرونا تاکنون ۱۴هزار بیمار در اثر کرونا در استان اصفهان فوت شده‌اند» (ایسنا ۱۰شهریور۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «فوتیهای روزانه کرونا در استان طی ۲۴ساعت گذشته به ۴۱نفر رسید که بیشترین میزان از پاییز سال گذشته است. تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در استان به ۲۲۱۳نفر رسیده است» (ایرنا ۱۰شهریور۱۴۰۰).

در کرمانشاه، رئیس مرکز بهداشت از تعطیلی برخی از مراکز واکسیناسیون در شهر کرمانشاه به‌دلیل کمبود واکسن خبر داد و گفت: سه مرکز واکسیناسیون از امروز چهارشنبه تا اطلاع بعدی تعطیل است (ایرنا ۱۰شهریور۱۴۰۰).

در کرمان، عضو هیأت علمی دانشگاه پزشکی گفت: «مسأله مهمتر از دلتا، لاندا است که در پشت مرزهای ماست و موارد مشکوکی در ایران دیده شده است. فکر می‌کنم پیک دلتا به لاندا وصل شود» (ایسنا ۱۰شهریور۱۴۰۰).

چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۴۰۰