پنجشنبه ۱۱شهریور۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۰۰هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۴۳۵۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۴۰۸۳نفر، در اردبیل به ۴۹۸۰نفر، در البرز به ۱۱۶۸۸نفر، در اصفهان به ۲۶۴۳۰نفر، در تهران به ۹۴۱۴۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۰۱۳۵نفر، در خوزستان به ۲۴۶۵۱نفر، در سمنان به ۵۸۱۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۱۸۳۵نفر، در فارس به ۱۴۳۱۲نفر، در قم به ۱۱۱۷۵نفر، در کرمان به ۱۰۳۸۸نفر، در گیلان به ۱۳۸۳۰نفر، در لرستان به ۱۳۸۸۰نفر، در مازندران به ۱۵۵۴۰نفر، در هرمزگان به ۶۹۵۰نفر و در یزد به ۶۸۹۳نفر رسیده است.

رئیسی جلاد ۶۷ امروز در جلسه ستاد کرونا در وحشت از افشای ابعاد نجومی قربانیان کرونا گفت: «اطلاع‌رسانی درباره وجوه مختلف بیماری و مسائل مرتبط با آن باید با هدف ایجاد امیدواری حداکثری و پرهیز از ایجاد نگرانی و ترس در مردم سامان یابد… باید توجه داشته باشیم که جای طرح مباحث کارشناسی، نه در فضای عمومی جامعه، بلکه مجامع و محافل تخصصی است… نباید مباحثی را که به‌طور طبیعی در عرصه تخصصی علوم مختلف از جمله علم پزشکی جریان دارد، در ساحت افکار عمومی طرح کرده و باعث ایجاد نگرانی و ترس نزد مردم شد».

محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار درباره کمبود پرستار گفت: «آوار سیاست‌های نابخردانه و واکسیناسیون ضعیف بر سر پرستاران می‌ریزد. در سیستم وزارت بهداشت کشور ما بحث پیشگیری اهمیتی ندارد و بیشتر هزینه‌ها صرف دارو و درمان بیماران می‌شود زیرا منافع عده‌یی در این است که مردم مریض شوند تا بدین وسیله کسب سود و درآمد کنند. پرستار فقط درICU کم نیست و در تمام سطوح کمبود پرستار وجود دارد» (آفتاب یزد ۱۱شهریور۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی شرق امروز نوشت: «طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد، در دو هفته گذشته، ایران سیاه‌ترین وضعیت را از نظر بیماری کرونا داشته است. میزان مرگ‌ومیر روزانه ناشی از بیماری کرونا در ایران بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت از مرز ۶۵۰نفر عبور کرده است؛ یعنی هر ۲.۵ دقیقه یک نفر فوت می‌کند و این یک فاجعه انسانی است (بر اساس آمار غیررسمی؛ این رقم از نظر کارشناسان امر، حداقل ۲.۵ برابر است) پاندمی جهانی «سویه لامبدأ» احتمالاً از اواخر مهرماه و اوایل آبان‌ماه سال جاری به ایران خواهد رسید».

در خوزستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: «هشت شهر خوزستان بیمارستان ندارد. در شهر اهواز دو هزار تخت کم داریم. اکنون ۳۰۰۰بیمار در بیمارستانهای خوزستان بستری هستند. دیشب بیمارستان رازی تخت نداشت و مجبور شدیم بیماران را در راهرو بیمارستان خمینی بخوابانیم» (ایسنا ۱۱شهریور۱۴۰۰).

در قم، کرونا امروز رقم عجیب و باور نکردنی ۳۴فوتی در یک روز را در قم ثبت کرد» (ایسنا ۱۱شهریور۱۴۰۰). رئیس دانشگاه پزشکی قم گفت: «حدود ۳۰۰بیمار کرونایی در قم وضعیت وخیم و حال بد دارند که اغلب در بخش ICU نگهداری می‌شوند. اغلب بیماران به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارند. روند کرونا در قم به‌هیچ عنوان کاهشی نشده است. و در آستانه ۱۰۰۰نفر بستری بیمار کرونایی در بیمارستانها قرار داریم. تعداد بیماران بد حال رو به‌افزایش است» (ایرنا ۱۱شهریور۱۴۰۰).

در اصفهان دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان اعلام کردند: در حال حاضر ۴۴۰۹بیمار مبتلا به کرونا بستری، که از این تعداد ۵۳۱نفر در ICU بستری هستند. در ۲۴ساعت گذشته ۶۴بیمار مبتلا به کرونا جان‌باختند (ایمنا ۱۱شهریور۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «تعداد افراد مبتلا باز هم روند افزایشی به خود گرفته است و روزانه ۱۵۰۰نتیجه آزمایش مثبت می‌شود و به‌صورت میانگین ۲۴نفر فوت می‌کنند» (خبرگزاری پاسداران ۱۱شهریور).

پنجشنبه ۱۱شهریور۱۴۰۰