چهارشنبه ۲۴شهریور۱۴۰۰/ آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۲۴هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۵۱۴۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۴۹۷۸نفر، در اردبیل به ۵۳۸۰نفر، در البرز به ۱۲۴۲۳نفر، در اصفهان به ۲۸۰۶۰نفر،، در تهران به ۹۹۸۱۶نفر، در خراسان جنوبی به ۳۷۵۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۴۰۷۵نفر، در خراسان شمالی به ۵۵۱۴نفر، در خوزستان به ۲۶۰۵۱نفر، در سمنان به ۵۹۶۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۲۲۱۵نفر، در فارس به ۱۵۲۴۹نفر، در قم به ۱۱۷۲۰نفر، در کردستان به ۶۶۶۲نفر، در کرمان به ۱۱۱۶۲نفر، در کرمانشاه به ۷۴۲۹نفر، در گیلان به ۱۴۷۸۰نفر، در لرستان به ۱۴۴۲۵نفر، در مرکزی به ۷۸۲۸نفر و در همدان به ۸۰۷۳نفر رسیده است.

رئیس بیمارستان لواسانی گفت: «آمارهای دقیق و واقعی را هیچ‌گاه نمی‌توانیم راستی‌آزمایی کنیم. با توجه به این‌که افراد بسیاری بر اثر کرونا فوت می‌کنند و به‌دلیل پاسخ پی‌سی‌آر منفی کاذب، عدم مراجعه به بیمارستان، حتی فقدان شناسنامه و درج عوامل دیگری به غیر از کرونا در گواهی فوت نام آنها در لیست آمارهای فوتی قید نمی‌شود. با این حال قطعاً آمارهای واقعی از آمارهای وزارت بهداشت بسیار بیشتر است. اما مستنداتی برای بیان آن نداریم. در حال حاضر حاشیه‌نشینهای کلان‌شهرها و اتباع دیگر کشورها که در ایران زندگی می‌کنند و فقدان شناسنامه هستند، بسیاری از این افراد جرأت ندارند به بیمارستان مراجعه کنند. به همین خاطر این افراد در خفا بر اثر کرونا جان می‌بازند. قاعدتاً نام آنها در آمار رسمی اعلام نمی‌شود. بنابراین آمارهای واقعی فوت افراد دو برابر آن چیزی است که وزارت بهداشت به‌صورت رسمی اعلام می‌کند» (سلامت نیوز ۲۴شهریور۱۴۰۰).

هاشمیان فوق‌تخصص ICUبیمارستان مسیح دانشوری گفت: «به‌طور قطع آمار واقعی فوتی‌های کرونا بیشتر از آماری است که وزارت بهداشت اعلام می‌کند. از قضا مدتی پیش معاون وزیر بهداشت سابق این اختلاف را دو برابر اعلام کرد و چند روز بعد از این اعلام اعضای وزارت بهداشت آمار واقعی را دو و نیم برابر اعلام کردند. آمارهای واقعی چهار برابر است؛ البته چهار برابری آمار بر اساس وضعیت موجود دور از انتظار نیست» (جهان صنعت ۲۴شهریور۱۴۰۰).

یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه پزشکی تهران درباره این‌که چرا بعد از ۱۹ماه هنوز آمارهای واقعی اعلام نمی‌شود، گفت: «مرگ‌هایی که به‌عنوان مرگ قطعی کووید۱۹ اعلام می‌کنیم همانهایی است که تست‌شان مثبت شده است؛ پس نه تعداد مرگ‌ها و نه تعداد ابتلائها واقعی نیست. این نکته را در گزارش سازمان ثبت احوال هم می‌بینید که تعداد مرگ‌هایی که در سال۹۹ به کشور اضافه شده، بسیار بیش از مرگ‌های قطعی اعلام شده کروناست و این را هم می‌توان با مراجعه به درگاه رسمی سازمان ثبت احوال مشاهده کرد» (جهان صنعت ۲۴شهریور۱۴۰۰).

در کرمانشاه، دانشگاه پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: «در شبانه روز گذشته تعداد فوتیهای کرونا در استان به ۲۰نفر رسید که در موج جدید بی‌سابقه است. هم‌چنین در شبانه روز گذشته ۲۶۴بیمار جدید بستری شدند و شمار بستریهای به ۱۴۳۳نفر رسیده است. از مجموع بستری‌ها، ۲۲۶نفر در ICU هستند» (ایسنا ۲۴شهریور۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، تعداد کل بستریها به ۲۲۱۳نفر رسیده است که۳۲۸ نفر در ICU هستند و ۷۴نفر با ونتیلاتور تنفس می‌کنند و در ۲۴ساعت گذشته ۲۸بیمار مبتلا به کرونا جان باختند (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۴شهریور۱۴۰۰).

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰