دادستان فدرال آلمان روز سه‌شنبه ۲۳شهریور یک شهروند آلمانی ایرانی‌تبار را به اتهام نقض تحریم‌ها در صادرات تجهیزات برای استفاده در برنامه‌های هسته‌یی و موشکی رژیم ایران بازداشت کرد.

ایندپیندت فارسی ۲۳شهریور نوشت: فرد بازداشت شده «آلکساندر جِی» تجهیزاتی به ارزش حدود یک میلیون و یک صد هزار یورو را توسط یک شرکت که در فهرست سیاه اتحادیه اروپا قرار دارد برای رژیم ایران ارسال کرده است.
خبرگزاری رویترز نیز در همین رابطه نوشت: پلیس آلمان یازده مکان مرتبط با این فرد را که شامل چند واحد آپارتمان و دفاتر اداری در هامبورگ، شلسویگ هولشتاین و راین وستفالیای شمالی را مورد بازرسی قرار داده است.

بنا به این گزارش فرد بازداشت شده فرد بازداشت شده در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اقدام کرده و دو طیف‌سنج (اسپکترومتر) به ارزش حدود ۱۶۶هزار یورو را در ژانویه سال۲۰۲۰ به ایران ارسال کرده بود.
بنا بر اعلام دادستانی آلمان، شش ماه بعد نیز دو طیف سنج دیگر به ارزش ۳۳۸هزار یورو از سوی فرد بازداشت شده به ایران صادر شد؛ در حالی که وی برای دریافت مجوز ویژه صادرات اقدام نکرده بود.
شایان ذکر است شرکت مذکور صوری بوده و برای تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز برنامه‌های هسته‌یی و موشکی رژیم ایران فعالیت داشته است.

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰