پنجشنبه ۲۵شهریور۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۲۶هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۵۰۵۳نفر، در البرز به ۱۲۴۸۸نفر، در اصفهان به ۲۸۲۰۰نفر، در ایلام به ۴۱۰۸نفر، در بوشهر به ۴۸۲۹نفر، در تهران به ۱۰۰۲۱۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۴۲۷۵نفر، در خوزستان به ۲۶۱۵۱نفر، در فارس به ۱۵۲۹۹نفر، در قزوین به ۴۶۸۹نفر، در کرمان به ۱۱۲۱۷نفر، در کرمانشاه به ۷۴۷۹نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۱۰۴نفر، در گلستان به ۹۸۰۰نفر، در گیلان به ۱۴۸۳۵نفر، در لرستان به ۱۴۴۶۰نفر، در مازندران به ۱۶۱۹۰نفر، در مرکزی به ۷۸۶۳نفر، در هرمزگان به ۷۳۰۵نفر و در یزد به ۷۱۵۳نفر رسیده است.

محرز در مورد واکسن اسپوتنیک و واکسن داخلی گفت: «واکسن وارداتی حتماً باید مجوز سازمان بهداشت جهانی را داشته باشد، هنوز اسپوتنیک این مجوز را ندارد و ما چه می‌دانیم که چه ساخته‌اند!. این‌که گفته می‌شود چون مسئولان برکت قول تولید میلیونی واکسن را دادند، وزارت بهداشت واکسن وارد نکرد، حرف درستی نیست، مسئولان وزارت بهداشت نباید از همان ابتدا، روی واکسن تولید داخل حساب باز می‌کردند و باید فکری برای واردات بیشتر واکسن می‌کردند» (رکنا ۲۵شهریور۱۴۰۰).

در تهران، سرپرست دانشگاه پزشکی تهران با اشاره به روند افزایش بیماری کرونا در ماههای اخیر در تهران گفت: بیش از ۶۰درصد بیماری کرونا در تهران، بروز، منتشر و جابه‌جا می‌شود و به همین دلیل این کلان‌شهر باید مورد توجه قرار گیرد تا از این طریق بتوان از انتشار و جابه‌جایی ویروس جلوگیری و در نهایت بیماری را کنترل کرد» (ایرنا ۲۵شهریور ۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «بستریهای روزانه ناشی از ابتلا به کرونا در استان هم‌چنان بالای ۴۰۰نفر است و در ۲۴ساعت گذشته به ۴۳۰نفر رسید که نشان‌دهنده تداوم وخامت اوضاع است» (ایرنا ۲۵شهریور۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «در حال حاضر ۲۷۴۷بیمار مبتلا به کرونا در استان اصفهان بجز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند. از این تعداد ۴۲۳بیمار در بخش ICU تحت درمان قرار گرفته‌اند. طی ۲۴ساعت گذشته ۴۹نفر نیز جان خود را از دست دادند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۵شهریور۱۴۰۰).

در مازندران، «شواهد از آغاز پیک ششم بیماری در استانهای شمالی خبر می‌دهد. اکنون روند کرونا در مازندران افزایش معناداری بعد از یک هفته روند کاهشی تعداد ابتلا و مرگ روزانه پیدا کرده است» (روزنامه همدلی رژیم ۲۴شهریور۱۴۰۰).

در البرز، «دوباره فوتی‌های کرونا افزایش یافت و در ۲۴ساعت گذشته ۲۲بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری صدا و سیمای رژیم ۲۵شهریور۱۴۰۰).

در فارس، با شعله‌ور شدن دوباره کرونا، ۴۰۶بیمار جدید طی ۲۴ساعت گذشته بستری شدند که نسبت به روز قبل افزایش نسبی داشته است و هم‌اکنون ۳۰۷۱نفر بستری و ۳۱۲نفر در ICU هستند (خبرگزاری نیروی قدس ۲۵شهریور۱۴۰۰).

در مرکزی، رئیس دانشگاه پزشکی اراک با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا گفت: «۳۹۸مورد جدید ابتلا به کرونا در استان ثبت شد و در ۲۴ساعت گذشته ۱۵بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۵شهریور۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی همدلی نوشت: «این‌که تعداد مبتلایان و مرگ‌ها علی‌رغم واکسیناسیون کاهش پیدا نمی‌کند یا کشور به‌طور متوالی گرفتار موج‌ها و پیک‌های متعدد بیماری می‌شود به این دلیل است که اولاً شتاب واکسیناسیون دیرهنگام بوده است و ثانیا واکسنهای وارداتی به کشور مخصوصاً واکسن سینوفارم و واکسن ایرانی موجود روی گونه‌های دلتا و لامبدا تأثیرگذاری کمی خواهند داشت» (همدلی ۲۴شهریور۱۴۰۰).

پنجشنبه ۲۵شهریور۱۴۰۰