وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعضای چند شبکه مالی را که نیروی تروریستی قدس و حزب‌الشیطان لبنان را تأمین مالی می‌کردند، لیست‌گذاری و تحریم کرد.

این شبکه‌ها و شرکتهای پوششی در لبنان و کویت و هنگ کنگ مستقر بودند.

دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) در یک بیانیه رسمی اعلام کرد:

نام ۱۳ شخص حقیقی و ۸ شرکت را که در تأمین مالی حزب‌الله و نیروی قدس و هم‌چنین دور زدن تحریم‌ها علیه رژیم ایران فعالیت می‌کردند را به فهرست اشخاص و نهادهای تحت تحریم دفتر کنترل داراییهای خارجی، از نهادهای زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری، اضافه کرده است.

این شبکه‌ها با هم دهها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه‌ای پولشویی کرده و از طریق مبادله ارز و تجارت طلا و لوازم الکترونیکی به نفع حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران فعالیت می‌کردند.

حزب‌الله با حمایت نیروی قدس از درآمدهای حاصل از این شبکه‌ها برای تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی و هم‌چنین تداوم بی‌ثباتی در لبنان و سراسر منطقه استفاده می‌کند.

آندریا گاکی مدیر دفتر کنترل داراییهای خارجی گفت: «حزب‌الله و سپاه پاسداران هم‌چنان از سیستم مالی بین‌المللی برای تأمین مالی اقدامات تروریستی سوء‌استفاده می‌کنند.»

وی افزود «ایالات متحده از اقدام برای ایجاد اختلال در شبکه‌هایی که از حزب‌الله و سپاه پاسداران حمایت مالی می‌کنند درنگ نخواهد کرد».

حزب‌الله هم‌چنان با استفاده از بخش تجاری قانونی برای حمایت مالی و مادی از اقدامات تروریستی نهادهای سیاسی لبنان را تضعیف می‌کند. لیست‌گذاری این ۱۳ شخص و ۸ نهاد نشان‌دهنده تلاشهای مستمر خزانه‌داری برای هدف قرار دادن حزب‌الله و حمایت اساسی ارائه شده توسط آن توسط نیروی قدس سپاه پاسداران رژیم ایران است.

برخی از تحریم شدگان عبارتند از

حسیب محمد حدوان

علی جارک اسماعیلی

امید یزدانپرست

سمانه دامیرچیلو

محمدرضا کاظمی

مصطفی پوریان

حسین اسدالله

مرتضی مینای هاشمی

(خزانه‌داری آمریکا: ۲۶شهریور۱۴۰۰)

جمعه ۲۶شهریور۱۴۰۰