شنبه ۲۷شهریور۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۲۹هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۵۲۵۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۵۱۷۸نفر، در اردبیل به ۵۴۳۰نفر، در البرز به ۱۲۵۷۳نفر، در اصفهان به ۲۸۴۵۰نفر، در بوشهر به ۴۸۵۴نفر، در تهران به ۱۰۰۸۶۶نفر، در خراسان جنوبی به ۳۷۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۴۷۲۵نفر، در خوزستان به ۲۶۳۱۶نفر، در فارس به ۱۵۴۱۴نفر، در قم به ۱۱۸۲۵نفر، در کرمان به ۱۱۳۰۷نفر، در کرمانشاه به ۷۵۳۹نفر، در گلستان به ۹۸۳۵نفر، در گیلان به ۱۴۹۴۵نفر، در لرستان به ۱۴۵۱۰نفر، در مازندران به ۱۶۲۸۵نفر، در مرکزی به ۷۸۹۸نفر و در یزد به ۷۱۹۳نفر رسیده است.

معین: رئیس شورای عالی نظام پزشکی رژیم با اشاره به تلفات بالای پیک پنجم بیماری کووید۱۹ گفت: «تأخیر در واکسیناسیون سبب شد به الگوی منفی در دنیا تبدیل شویم و مهم‌ترین عامل در این زمینه سیاست‌زدگی بود… . یکی از مهم‌ترین عوامل عدم موفقیت کشور در مدیریت بحران کرونا از جمله تأخیر در واکسیناسیون ایرانیان بحث سیاست‌زدگی و نیز ایدئولوژیک کردن علم و مسائل تخصصی به‌ویژه در امور پزشکی است. زمانی که علم وسیله‌ای برای سیاست بازی‌ها قرار گیرد نتیجه خوبی نخواهد داشت» (روزنامه آرمان رژیم ۲۷شهریور۱۴۰۰).

شروین شکوهی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «تعداد بیماران کرونا زیاد است. ما جزو رنگهای اول مرگ و میر و بیماری بودیم. در دو یا سه ماه گذشته یکی از بیشترین سطوح انتقال در تمام دنیا متعلق به ایران بوده است و تغییراتی که در ژنوم ویروس اتفاق می‌افتد، در همین انتقال‌های با تعداد بالا رخ می‌دهد. پس در ایران سویه‌ها و موتاسیون‌هایی داریم که ممکن است حتی از دلتا و لامبدا بدتر هم باشند» (ایلنا ۲۷شهریور۱۴۰۰).

مسعودی فرید معاون سازمان بهزیستی در مورد پیامدهای کرونا گفت: «برآورد می‌شود که ۵۱هزار کودک، پدریا مادرشان را از دست داده‌اند که نیاز به حمایت دارند. ما سال گذشته چند بار از وزارت بهداشت خواستیم تا کودکانی را که بدون سرپرست مانده‌اند به ما معرفی کند تا اگر نیازمند هستند تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرند ولی تا امروز آماری به ما ارائه نشده است» (سلامت نیوز۲۷شهریور۱۴۰۰)

در تهران، طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: «ما هم‌چنان تعداد بالایی بیمار در ICU داریم و تا این تعداد کاهش نیابد مرگ ومیر هم کم نمی‌شود» (ایسنا ۲۷شهریور۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان اعلام کردند: ۳۴۳۸بیمار مبتلا به کرونا بستری داریم که ۵۰۴نفر در ICU بستری هستند و در ۲۴ساعت گذشته ۴۱بیمار جان خود را از دست دادند (ایمنا ۲۷شهریور۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی آذربایجان غربی از افزایش بیماران بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا خبر داد و گفت: در ۲۴ساعت گذشته ۲۷بیمار کرونایی فوت کردند. ۳۲۵نفر در ICU و ۷۷بیمار بدحال نیز به ونتیلاتور وصل هستند (خبرگزاری نیروی قدس ۲۷شهریور۱۴۰۰).

در قم، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در حال حاضر ۷۵۰بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند که ۲۰۸نفر از آنها در ICU تحت مراقبت هستند. در ۲۴ساعت گذشته نیز ۱۵مورر فوتی نیز گزارش‌شده است» (ایمنا ۲۷شهریور۱۴۰۰).

شنبه ۲۷شهریور۱۴۰۰