یکشنبه ۲۸شهریور۱۴۰۰/ آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۳۱هزار نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۵۲۴۳نفر، در البرز به ۱۲۶۲۳نفر، در اصفهان به ۲۸۵۶۰نفر، در ایلام به ۴۱۳۳نفر، در بوشهر به ۴۸۹۹نفر، در تهران به ۱۰۱۱۹۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۴۹۷۵نفر، در خراسان شمالی به ۵۵۷۹نفر، در خوزستان به ۲۶۴۰۶نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۲۳۳۵نفر، در فارس به ۱۵۴۶۹نفر، در قزوین به ۴۷۳۴نفر، در قم به ۱۱۸۷۰نفر، در کردستان به ۶۷۴۷نفر، در کرمان به ۱۱۳۵۲نفر، در کرمانشاه به ۷۵۸۹نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۱۳۹نفر، در گیلان به ۱۴۹۹۵نفر، در لرستان به ۱۴۵۵۵نفر، در هرمزگان به ۷۳۸۰نفر و در همدان به ۸۱۴۸نفر رسیده است.

خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت: «در حال حاضر ۲۰هزار نیروی کاردان و کارشناس فوریت‌های پزشکی در سازمان اورژانس، خدمات ارائه می‌دهند اما حداقل به ۳۰هزار نیرو نیاز داریم. در ایران برای هر ۵۰هزار نفر یک آمبولانس وجود دارد، در حالی‌که باید برای هر ۱۲هزار نفر یک آمبولانس داشته باشیم» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۸شهریور۱۴۰۰).

در تهران، مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی گفت: «پیک‌های قبلی حدود یک تا یک ماه و نیم طول می‌کشید، اما پیک پنجم تقریباً دو ماه و نیم طول کشید و از همه پیک‌های دیگر بالاتر رفت و شرایط بسیار دشواری را در بیمارستانها پشت سر گذاشتیم. باید آمادگی کامل داشته باشیم، زیرا شاید در آبان و آذر هم درگیریها زیاد شود» (سلامت نیوز ۲۸شهریور۱۴۰۰).

در خوزستان معاون دانشگاه پزشکی آبادان با اشاره به آمار بالای بستریها، گفت: هم‌چنان پنج بیمارستان جنوب غرب خوزستان درگیر کرونا هستند. بیشترین معضل بالا بودن بیماران بد حال است که باعث تعداد زیاد فوتی است (ایسنا ۲۸شهریور۱۴۰۰).

در کرمانشاه رئیس دانشگاه پزشکی کرمانشاه بیماران بستری در بخش‌های ICU را ۲۲۱مورد اعلام کرد و گفت: «۱۳۹۷ بیمار کرونایی در استان بستری هستند که علاوه بر آن ۵۴۶نفر هم با بستری موقت رمدسیویر دریافت می‌کنند. هم‌چنان تلفات جانی زیاد است. در ۲۴ساعت گذشته ۱۸نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۸شهریور۱۴۰۰).

در قم، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۱۰نفر بستری شده و ۱۸نفر بر اثر کرونا جان باختند. در حال حاضر ۷۳۴نفر بستری که حال ۲۲۱نفر از آنها وخیم است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۸شهریور۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، کمیته علمی ستاد کرونا اعلام کرد: «احتمال اوجگیری موج ششم کرونا از شرق کشور وجود دارد. نگران ورود موج ششم کرونا در اواخر مهر ماه امسال همگام با فصل پاییز هستیم. احتمال شیوع سویه لامبدا»و»مو» که منشاء آنها آمریکای جنوبی است وجود دارد» (ایرنا ۲۸شهریور۱۴۰۰).

یکشنبه ۲۸شهریور۱۴۰۰