پنجشنبه ۱مهر۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۳۶هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۵۴۸۸نفر، در البرز به ۱۲۷۷۸نفر، در اصفهان به ۲۸۹۶۰نفر، در بوشهر به ۴۹۵۹نفر، در تهران به ۱۰۲۳۵۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۳۳۱۰نفر، در خراسان رضوی به ۳۵۶۷۵نفر، در خوزستان به ۲۶۷۱۱نفر، در زنجان به ۴۲۲۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۲۴۵۰نفر، در فارس به ۱۵۶۳۴نفر، در کردستان به ۶۸۵۷نفر، در کرمان به ۱۱۵۶۲نفر، در کرمانشاه به ۷۷۳۴نفر، در گلستان به ۹۹۰۵نفر، در گیلان به ۱۵۲۱۰نفر، در لرستان به ۱۴۷۰۰نفر و در همدان به ۸۲۲۸نفر رسیده است.

سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ گفت: «وضعیت شمال غربی کشور نگران‌کننده است، این احتمال وجود دارد که به‌زودی طغیان بیماری را در این استانها مشاهده کنیم. نگرانی در مورد ورود واریانت‌های جدید کاملاً صحیح است. این ویروس‌ها در کشور‌های همسایه وجود دارد. ضمن این‌که موارد مشکوکی نیز در برخی استانهای شمال غربی دیده شده است. متأسفانه کشور یک نظام مراقبت و شناسایی واریانتها ندارد تا بفهیم چه سهمی از مردم به واریانت لامبدا یا دیگر ویروس‌ها مبتلا هستند» (سایت جامعه۲۴ – ۱مهر۱۴۰۰).

خبرگزاری نیروی قدس امروز نوشت: «مقایسه آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت تا روز گذشته نسبت به اولین روز هفته جاری یعنی ۲۷شهریور۱۴۰۰ تعداد موارد ابتلای روزانه با رشدی معادل ۳۶.۷درصد به عدد ۱۷۵۶۴مورد رسیده و دوباره در حال نزدیک شدن به مرز ۲۰هزار مورد ابتلا در روز است»

در آذربایجان غربی، «در شبانه روز گذشته ۲۶بیمار بدحال بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند. ۲۰۳۴نفر بستری که ۳۱۹نفر در ICU و ۷۱تن از دستگاه تنفسی مصنوعی استفاده می‌کنند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱مهر۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، رئیس کمیته علمی ستاد کرونا در خراسان رضوی گفت: «باید مراقب پیک ششم باشیم، احتمال دارد اواخر مهر ماه پیک ششم کرونا مجدد در شرق ایران آغاز شود» (سایت جامعه ۲۴ – ۱مهر۱۴۰۰).

درقم، رئیس دانشگاه پزشکی قم با اشاره به پذیرش ۹۳بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته در اورژانس قم گفت: «۸۳نفر در بیمارستانهای قم بستری و متأسفانه ۱۰نفر فوت کردند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱مهر۱۴۰۰).

در کردستان، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته ۳۸۰بیمار جدید کرونایی در کردستان شناسایی شدند. در حال حاضر ۹۳۹بیمار مبتلا به کرونا بستری و ۸۸بیمار در (ICU) هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱مهر۱۴۰۰).

در گیلان، معاون دانشگاه پزشکی با تأکید بر این‌که زنجیره انتقال ویروس در استان فعال است گفت پوشش واکسیناسیون همگانی در کشور هنوز به ۷۰درصد نرسیده و لذا با هر گونه سهل انگاری دچار خیز جدید بیماری خواهیم شد (ایسنا ۱مهر۱۴۰۰).

در کرمانشاه، سخنگوی ستاد کرونا از ثبت ۱۳مورد فوت بر اثر ابتلاء به کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: «هم اکنون ۲۱۹بیمار در ICU و ۴۸مورد هم در شرایط وخیم قرار دارند» (خبرگزاری صدا و سیما ۱مهر۱۴۰۰).

پنجشنبه اول مهر۱۴۰۰