دوشنبه ۱۹مهر۱۴۰۰ /آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۵۳هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۵۹۱۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۶۴۶۸نفر، در البرز به ۱۳۳۷۳نفر، در اصفهان به ۳۰۷۰۰نفر، در ایلام به ۴۳۱۸نفر، در تهران به ۱۰۶۲۸۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۳۳۵نفر، در خراسان شمالی به ۵۸۱۴نفر، در خوزستان به ۲۷۸۲۵نفر، در زنجان به ۴۳۵۰نفر، در سمنان به ۶۱۳۵نفر، در فارس به ۱۶۳۹۵نفر، در قزوین به ۵۱۰۹نفر، در کردستان به ۷۲۴۲نفر، در کرمان به ۱۲۰۷۲نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۲۶۹نفر، در گیلان به ۱۵۸۸۰نفر، در مازندران به ۱۶۸۲۰نفر و در یزد به ۷۴۷۳نفر رسیده است.

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی با اشاره به افزیش بیماران مبتلا و بستری کرونا گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۸۷۷بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد و هم‌اکنون ۱۵۴۳بیمار بستری در مراکز درمانی، ۳۰۴نفر در بخش‌های ICU و ۵۷بیمار هم به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند. ۱۶بیمار نیز بر اثر کرونا جان باختند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹مهر۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «ما هم‌چنان وضعیت شکننده‌ای را در بیماری کرونا در سطح استان شاهد هستیم. هم‌چنان چرخش ویروس را در مناطق مختلف استان به عینه می‌توان مشاهده کرد. این وضعیت شکننده در صورت عدم مراقبت می‌تواند به شکل‌گیری موج جدید این بیماری و افزایش مبتلایان منجر شود» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر۱۴۰۰).

در قزوین، رئیس دانشگاه پزشکی با توجه به افزایش بیماران بستری و مبتلا به کرونا در استان گفت: «موارد قطعی ابتلای روزانه به کرونا ۱۰.۷درصد و آمار بستریهای روزانه کرونایی هم ۲۵.۴درصد نسبت به روز قبل افزایش داشته است. هم‌چنین فوتیهای کرونایی جهش ۱۰۰درصدی داشته و نسبت به به روز قبل ۲برابر شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر۱۴۰۰).

در گیلان، سخنگوی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «تعداد بستریهای روزانه کرونا در گیلان دوباره سه رقمی شده و این نگران‌کننده است. در شبانه روز گذشته ۱۰۹بیمار جدید کرونایی بستری شدند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹مهر۱۴۰۰).

در گلستان، بستری بیماران کرونایی دوباره افزایشی شده است. تعداد بستریها در اوج پیک پنجم رکورد شکسته بود و به مرز ۲۰۰۰هزار نفر رسید این در حالی است که استان گلستان فقط ۲۵۰۰تخت بیمارستانی دارد و ارائه خدمات به سایر بیماران در پیک پنجم به‌شدت محدود و مختل شده بود» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر۱۴۰۰).

در فارس، به گزارش دانشگاه پزشکی شیراز آمار ورودی بیمارستانها هم‌چنان قابل توجه است. با بستری ۲۴۹بیمار جدید طی ۲۴ساعت گذشته، مجموع بیماران بستری به ۱۹۵۰نفر رسیده که از این تعداد ۲۰۴بیمار در ICU هستند (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان با اشاره به شناسایی ۹۸۱بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته اعلام کردند: ۳۶۱بیمار جدید بستری شدند و در حال حاضر ۲۱۶۲بیمار بستری هستند که ۳۳۷نفر در ICU نگهداری می‌شوند. هم‌چنین در شبانه روز گذشته ۲۵بیمار مبتلا به کرونا جان باختند (ایمنا ۱۹مهر۱۴۰۰).

در البرز رئیس دانشگاه پزشکی البرز گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۸بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و از دیروز تا امروز ۱۹مهر، ۱۰۱بیمار با علائم کووید۱۹ بستری شده‌اند» (ایسنا ۱۹مهر۱۴۰۰).

در قم، رئیس دانشگاه پزشکی قم با اشاره به افزایش فوتیهای ناشی از کرونا گفت: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۳مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا گزارش‌شده است. در حال حاضر ۳۶۶بیمار مبتلا به کرونا بستری که ۹۲نفر از آنان در ICU بستری هستند» (ایمنا ۱۹مهر۱۴۰۰).

در یزد: سخنگوی دانشگاه پزشکی با توجه به افزایش بیماران مبتلا به کرونا گفت: «در شبانه روز گذشته، ۱۰۶بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان یزد پذیرش شدند. در حال حاضر، ۴۰۶بیمار بستری هستند. از این تعداد، ۸۳نفر به‌دلیل وخامت حالشان در بخش ICU حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹مهر۱۴۰۰).

دوشنبه ۱۹مهرماه ۱۴۰۰