چهارشنبه ۲۱مهر ۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۵۵هزار و ۵۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۵۹۵۳نفر، در آذربایجان غربی به ۱۶۵۷۸نفر، در البرز به ۱۳۴۵۳نفر، در اصفهان به ۳۰۸۴۰نفر، در تهران به ۱۰۶۶۶۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۴۳۵نفر، در خوزستان به ۲۷۹۲۵نفر، در فارس به ۱۶۴۷۵نفر، در قزوین به ۵۱۳۹نفر، در کردستان به ۷۲۷۷نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۲۹۴نفر، در گیلان به ۱۵۹۳۰نفر، در مازندران به ۱۶۸۷۰نفر و در یزد به ۷۴۹۳نفر رسیده است.

خبرگزاری حکومتی ایسنا امروز نوشت: «در حال حاضر خیزش مجدد بیماری در برخی استانها آغاز شده است و شب گذشته مازندران اعلام کرد مراجعه‌کنندگان به بیمارستانها در آن استان صددرصد افزایش یافته است» (ایسنا ۲۱مهر۱۴۰۰).

سایت حکومتی آفتاب امروز نوشت: «تغییر ناگهانی روند همه‌گیری کرونا در ۲۴ساعت گذشته زنگ‌های ورود زود هنگام به موج ششم کرونا را به صدا درآورده است. بر این اساس تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد در ۲۴ساعت گذشته با رشد ۲۰درصدی نرخ ابتلا و ۱۳.۵درصدی موارد بستری کرونا در کشور روبه‌رو بوده‌ایم».

در تهران، طبرسی عضو کمیته علمی کرونا گفت: «این رنگبندی‌ها بیشتر برای کارهای آماری است و برای واکنش سریع کارآیی ندارد. زمانی که آمار در حال افزایش است متوجه نمی‌شویم و وقتی که وضعیت قرمز شد تازه به فکر می‌افتیم؛ در حالی که باید اقداماتی انجام دهیم که به آن فاز نرسیم. با توجه به وضعیت فعلی بیماری کرونا در کشور، حتماً در روزهای آتی افزایش موارد بیماری را خواهیم داشت» (ایسنا ۲۱مهر ۱۴۰۰).

در سیستان و بلوچستان دانشگاه پزشکی زاهدان اعلام کرد: «شمار بستریهای کرونایی در سیستان‌وبلوچستان رو به افزایش است. این یعنی زمزمه‌های خیز ششم کرونا از آنچه گمان می‌شد، نزدیک‌تر است» (ایسنا ۲۱مهر ۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته، ۲۵۰نفر بر اثر کرونا بستری شدند که نشان‌دهنده وخامت اوضاع در استان است.طی ۲ماه گذشته، فشار بسیار زیادی به کادر درمان به‌ویژه در ارومیه وارد شده و حتی در برخی روزها، بستری شدگان به بیش از ۴۵۰نفر رسید. از۱۵۲۲ بستری۳۰۰ نفر در ICU بوده و ۵۸نفر فقط با استفاده از ونتیلاتور تنفس می‌کنند ۲۳نفر نیز در ۲۴ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند» (ایرنا ۲۱مهر۱۴۰۰).

در خوزستان دبیر شورای سلامت اهواز گفت: «روزانه حدود هزار نفر به مراکز منتخب اهواز مراجعه می‌کنند. احتمال وقوع پیک بعدی در روزهای آینده وجود دارد و پیک سختی را تجربه خواهیم کرد» (ایسنا ۲۱مهر۱۴۰۰).

در کهگیلویه و بویراحمد، رئیس شبکه بهداشت گفت: «روند صعودی مبتلایان به کرونا و افزایش بستریها در شهرستان حاکی از شیوع پیک ششم این بیماری زودتر از زمان تعیین پیش‌بینی شده در کهگیلویه است. در یک هفته اخیر میزان درصد موارد مثبت بیماری کرونا در این شهرستان افزایش زیادی داشته، به‌طوری‌که بیشتر از ۵۰درصد نمونه‌های پی س آر ما مثبت بوده، که این مشابه در اوج پیک‌های قبلی است».

در کرمانشاه، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «هم‌اکنون ۸۶۱بیمار با علائم کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند و ۳۴۸مورد هم بستری موقت با تزریق رمدسیویر داریم. ۱۸۹بیمار در ICU هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۱مهر۱۴۰۰).

در لرستان، ستاد کرونا با اشاره به شناسایی ۲۸۹ مبتلای جدید، گفت: «تعداد بستریهای به ۵۷۵نفر رسیده است. افزایش موارد بستری، احتمال شروع پیک ششم را نشان می‌دهد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۱مهر۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان با اشاره به شناسایی ۹۲۳بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته اعلام کردند: ۳۲۷بیمار جدید بستری شدند و در حال حاضر ۲۰۰۷بیمار بستری هستند که ۳۳۷نفر در ICU نگهداری می‌شوند. هم‌چنین در شبانه روز گذشته ۲۱بیمار مبتلا به کرونا جان باختند (ایمنا ۲۱مهر ۱۴۰۰).

چهارشنبه ۲۱ مهرماه ۱۴۰۰