پنجشنبه ۲۲مهر ۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۵۶هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۶۶۳۳نفر، در اردبیل به ۵۷۲۵نفر، در البرز به ۱۳۴۷۸نفر، در اصفهان به ۳۰۹۱۰نفر، در ایلام به ۴۳۴۳نفر، در تهران به ۱۰۶۸۶۶نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۳۴۶۰نفر، در خراسان جنوبی به ۳۹۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۴۹۰نفر، در خراسان شمالی به ۵۸۴۴نفر، در خوزستان به ۲۷۹۸۰نفر، در فارس به ۱۶۵۱۵نفر، در قم به ۱۲۵۱۵نفر، در کرمان به ۱۲۱۵۷نفر، در کرمانشاه به ۸۲۸۹نفر، در گلستان به ۱۰۱۵۰نفر، در لرستان به ۱۵۱۸۰نفر، در مرکزی به ۸۳۰۸ و در همدان به ۸۵۳۳نفر رسیده است.

در تهران، یونسیان عضو هیأت علمی دانشگاه پزشکی تهران درباره احتمال وقوع پیک ششم کرونا گفت: «وزارت بهداشت هیچ اطلاعات و داده‌ای در خصوص وضعیت شیوع بیماری کرونا، کنترل بیماری و تشخیص آن را با متخصصان به اشتراک نمی‌گذارد و در نتیجه ما مجبور هستیم به حدس و گمان متوسل شویم و قدری هم از اطلاعاتی که در سازمان جهانی بهداشت وجود دارد، استفاده کنیم» (همشهری۲۲مهر۱۴۰۰).

در کردستان، «کرونا هم‌چنان بی‌رحمانه می‌تازد و هنوز شهرستان سنندج و مریوان در وضعیت قرمز قرار دارند. مسئولان استانی اذعان کرده که تعداد مبتلایان، بستریها و فوتی‌ها کرونایی در بیمارستانهای کردستان نگران‌کننده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۲مهر۱۴۰۰).

در قزوین، رئیس دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش محسوس آمار ابتلا و بستریهای کرونایی گفت: «در قیاس با روز قبل ۱۸درصد بیماران کرونایی جدید و ۱۵.۳ درصد موارد بستری روزانه افزایش داشته است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۲مهر۱۴۰۰).

در خراسان رضوی، دانشگاه پزشکی مشهد اعلام کرد: «با توجه به احتمال آغاز موج ششم شیوع کرونا، خراسان رضوی با کسب آمادگی لازم برای مقابله با آن، موجودی اقلام دارویی در داروخانه‌های بیمارستانی را برای مدت ۲ماه پیش‌بینی کرده است و به همه بیمارستانهای خراسان رضوی تأکید شده است تا ۲۰قلم داروی مورد نیاز برای بیماران کرونایی را تهیه و ذخیره‌سازی کنند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۲مهر۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «طی ۲۴ساعت گذشته، ۲۵نفر دیگر بر اثر کرونا در آذربایجان غربی جان باختند. در حال حاضر ۱۴۷۸بیمار بستری، ۲۹۰بیمار دیگر در بخشهای ICU و ۵۱نفر نیز تحت ونتیلاتور قرار دارند» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۲مهر۱۴۰۰).

در اردبیل رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «کرونا آتش زیر خاکستر است وضعیت کرونا در اردبیل شکننده است» (خبرگزاری حکومتی مهر۲۲مهر۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان با اشاره به شناسایی ۷۸۳بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته اعلام کردند: ۲۹۵بیمار جدید بستری شدند و در حال حاضر ۲۰۲۱بیمار بستری هستند که ۳۴۱نفر در ICU نگهداری می‌شوند. هم‌چنین در شبانه روز گذشته ۲۲بیمار مبتلا به کرونا جان باختند (ایمنا ۲۲مهر ۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی آرمان امروز نوشت: «افزایش آمار کرونا در کشور به‌گونه‌یی در حال افزایش است که طبق آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان، نرخ ابتلا به کرونا و موارد بستری بر اثر این بیماری به ترتیب ٢٠ و ١٣.۵ درصد افزایش داشته است که این امر دلالت از ورود به پیک ششم بیماری است. بر اساس نرخ ابتلا به کرونا در یکی دو روز گذشته، بیش از ٩نفر در هر دقیقه به این بیماری مبتلا و از این تعداد ١.٣ نفر در مراکز درمانی بستری شده‌اند»

 

پنجشنبه ٢٢ مهرماه ۱۴۰۰