شنبه ۲۴مهر۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۵۷هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۶۷۱۳نفر، در اصفهان به ۳۱۰۴۵نفر، در بوشهر به ۵۱۴۹نفر، در تهران به ۱۰۷۲۲۶نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۵۹۰نفر، در خوزستان به ۲۸۰۷۵ نفر، در سمنان به ۶۱۶۵نفر، در فارس به ۱۶۵۸۵نفر، در قم به ۱۲۵۵۰نفر، در کرمان به ۱۲۱۸۷نفر، در کرمانشاه به ۸۳۲۴نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۳۱۴نفر، در لرستان به ۱۵۲۱۵نفر، در مرکزی به ۸۳۳۸نفر، در هرمزگان به ۷۷۱۰نفر، در همدان به ۸۵۵۳نفر و در یزد به ۷۵۲۸نفر رسیده است.

عین‌اللهی وزیر بهداشت رژیم به‌دنبال افزایش بیماران کرونا و احتمال شروع موج ششم کرونا گفت: «برای موج ششم تمهیدات لازم را انجام داده‌ایم و همه بیمارستانها در حال آماده‌باش هستند. پرسنل، پزشکان، پرستاران و کمیته‌های علمی در حال آمادگی هستند» (ایسنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

مردانی عضو کمیته علمی کرونا گفت: «ما در کمین پیک ششم هستیم. تا زمانی که ورودی بیمارستانها کم نشود و ICUها تخلیه نشود مرگ و میرها هم‌چنان بالا خواهد بود. امروز نزدیک به ۵هزار بیمار در ICUها داریم و ممکن است تعدادی از آنها نتوانند زنده بمانند» (شفقنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «بارها اعلام کرده‌ام همان‌طور که پیک‌های اول تا پنجم کرونا غیرمنتظره اتفاق افتادند، پیک ششم نیز غیرمنتظره شروع خواهد شد. فارغ از وضعیت واکسیناسیون کرونا که بعضی افراد یک دُز، برخی دو دُز و بعضی هم دُز های متفاوتی از واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، اگر این وضعیت را در حد مطلوب ببینیم که در حقیقت مطلوب نیست، هنوز به حد استاندارد برای پوشش منطقی واکسیناسیون نرسیده‌ایم؛ بنابراین نباید به حرکات انتحاری که در چند روز گذشته انجام دادیم، ادامه دهیم» (رکنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

خبرگزاری نیروی قدس امروز نوشت: «افزایش۲۸درصدی شهرستانهای قرمز کرونایی نسبت به هفته گذشته تأکیدی بر این است که شرایط شکننده هم‌چنان با پرجاست. کلان‌شهرها و شهرستانهای گردشگرپذیر می‌تواند یک‌باره به بحرانی تازه در آبان بشود.این روند ثابت در واقع همان آتش زیر خاکستری است که می‌تواند در دوره‌ای ۱۴ روزه به آغاز پیک ششم کرونا منجر بشود».

رئیس مرکز بیماریهای واگیردار گفت: «اگر این تصور را داشته باشیم که تنها واکسن می‌تواند باعث کنترل بیماری شود، به بیراهه رفته‌ایم. واکسن به تنهایی نمی‌تواند این بیماری را کنترل کند. درباره موج ششم هر چه جلو می‌رویم، از آنجایی که به فصل سرما نزدیک می‌شویم و در عین‌حال زندگی در ازدحام مانند دانش‌آموزان که به مدرسه می‌روند و دانشجویان که به دانشگاه می‌روند و شرایط اینچنینی باعث می‌شود که موارد بیماری مجدداً آغاز شود» (ایسنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

در کهگیلویه و بویراحمد رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: «پیک جدید کرونا در برخی مناطق کهگیلویه و بویراحمد به‌دلیل سیر صعودی تعداد مبتلایان شیوع پیدا کرده است.پیک ششم زودتر از موعد پیش‌بینی شده در کهگیلویه و بویراحمد شیوع پیدا خواهد کرد» (ایسنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

در لرستان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «افزایش موارد بستری در استان بیانگر احتمال شروع موج ششم شیوع کرونا است. در حال حاضر ۵۲۹بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانها بستری هستند» (ایرنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

در یزد، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «موج ششم بسیار نزدیک است. در شبانه روز گذشته، ۷۸بیمار مشکوک به کرونا پذیرش شدند. در هفته گذشته، روزانه هشت هزار بیمار به‌دلیل علائم تنفسی ویزیت شدند که آمار قابل توجهی به‌شمار می‌آید» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۴مهر۱۴۰۰).

در اصفهان، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «۴۰ مورد مرگ قطعی و ۱۰۳مورد مشکوک بر اثر کرونا بین کودکان و نوجوانان استان از تیر امسال و در موج پنجم ثبت شده است» (ایرنا ۲۴مهر۱۴۰۰).

در کرمانشاه، «سه شهرستان پاوه، جوانرود و سرپل‌ذهاب؛ دارای رنگ قرمز هستند. ۸۶۳بیمار بستری هستند که ۱۷۴نفر در ICU می‌باشند. حال ۲۴بیمار وخیم است و در شبانه روز گذشته ۳۴۳بیمار نیز با بستری موقت داروی رمدسیویر دریافت کردند» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۴مهر۱۴۰۰).

شنبه ۲۴مهر ۱۴۰۰