به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ غلام طیبی و محمد خلیلی، شهروند اهل بهبهان، از شرکت کنندگان در اعتراضات تیرماه خوزستان، روز شنبه و یکشنبه بیست و چهارم و بیست و پنجم مهرماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شدند.

بازداشت آقای طیبی با همراهی ماموران نیروی انتظامی و در خصوص اعتراضات تیرماه امسال در بهبهان صورت گرفته است .

بر اساس این گزارش، غلام طیبی و محمد خلیلی، از شرکت کنندگان در اعتراضات تیرماه خوزستان هستند، که توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

یک منبع مطلع  گفت : «آقای طیبی، پس از آغاز موج بازداشت اهالی روستای «کردستان بزرگ» برای جلوگیری از دستگیری از بازگشت به خانه اجتناب کرده بود. در تاریخ ۱۰ مهرماه نیز در این خصوص علی طیبی یکی دیگر از اهالی این روستا بازداشتشده بود.»

یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت شد

روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه، سعدا خدیرزاده، شهروند اهل پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه منتقل شد. گفته میشود این زن در زمان بازداشت باردار بوده است.
طبق گزارش دریافتی و به نقل از منابع فعال حقوق بشر در ایران، سعدا خدیرزاده، شهروند اهل پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی خانم خدیرزاده را که باردار نیز بوده بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه منتقل کرده‌اند.
تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.
سعدا خدیرزاده متأهل و دارای دو فرزند است.

همچنین به گزارش  به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ، نیروهای اداره اطلاعات بانه یک شهروند را با هویت شریف خبات ۳۷ ساله بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، شریف خبات که ساکن روستای ”شوی“ از توابع بانه است، بدون ارائه هرگونه برگه قضایی بازداشت شده و علی‌رغم پیگیری‌های خانواده‌‌اش سرنوشت و محل نگهداریش نامعلوم است.

تا زمان تنظیم این خبر هیچ اطلاعاتی از دلیل یا دلایل بازداشت شریف خبات و اتهامات مطروحه علیه وی در دست نیست.

گفتنیست که، شریف خبات متاهل و پدر دو فرزند است و سال گذشته نیز به مدت ۲۷ روز توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده بود. وی بعد از آزادی موقت توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سقز به اتهام عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

سه شنبه ۲۷مهر ۱۴۰۰