جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا ۶آبان، از سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا برای رایزنی پیرامون پرونده هسته‌یی رژیم ایران با سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا خبر داد. وی گفت روز شنبه جو بایدن با سه کشور اروپایی در خصوص از سرگیری شروع مذاکرات حول پرونده هسته‌یی رژیم ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد.
مشاور امنیت ملی آ‌مریکا خاطرنشان کرد جو بایدن در دیدار با سه کشور اروپایی به‌منظور اتخاذ یک موضع مشترک در مورد پرونده هسته‌یی رژیم ایران متمرکز خواهد بود.
وی افزود: «ما سیگنال‌های مثبتی را شنیده‌ایم مبنی بر این‌که آنها آماده‌اند، اما من فکر می‌کنم باید منتظر ماند و دید که واقعاً چه زمانی آنها بر سر میز مذاکره حاضر می‌شوند یا خیر، یا این‌که این کار را چه وقت انجام خواهند داد».

از طرفی دنیس راس، نماینده و مشاور سابق کاخ‌سفید در امور خاورمیانه طی پیام توئیتری گفت: ما می‌توانیم محاسبات ایران را تغییر دهیم و بازدارندگی را بازگردانیم، اما باید از همه ابزارهای خود استفاده کنیم: سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، اطلاعاتی و نظامی. ایران باید دوباره از عواقب حرکت به سمت آستانه توانایی تسلیحات هسته‌یی بهراسد. امروز نمی‌هراسد (۵ آبان ۱۴۰۰).

از این پیش‌تر لیز تراس وزیر خارجه انگلستان در گفتگو با شرق‌الاوسط گفت: برنامه اتمی رژیم ایران پیشرفت بی‌سابقه‌ای کرده و کشورش نسبت به این برنامه بسیار نگران است.
الشرق‌الاسط روز پنجشنبه ۲۹مهر نوشت: وزیر خارجه انگلستان طی سخنانی گفت، ما نمی‌خواهیم شاهد دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌یی باشیم، تأخیر در بازگشت رژیم ایران به مذاکرات اتمی، فرصت راه‌حل دیپلماتیک را کاهش می‌دهد.
لیز تراس در ادامه افزود: پیشنهاد کنونی برای بازگشت به میز مذاکرات اتمی تا ابد برقرار نیست و رژیم ایران باید از فرصت پیشنهادی برای از سرگیری فوری مذاکرات استفاده کند.

جمعه ۷آبان ۱۴۰۰